| anonim_4396 a întrebat:

Dacă în acest semestru am doar două note și teza, mă declară amânat semestrial? Eu, de exemplu, la limba și literatura română (o materie pe care o am de trei ori pe săptămână) am doar o notă și urmează s-o iau și pe a doua, iar peste două săptămâni dau teza.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu vei fi declarat amanat pe sem.II, avand in vedere prevederile art.107, alin.(4^1) din Regulamentul-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4^1) În anul şcolar 2021-2022, prin derogare de la prevederile alin. (4), numărul de calificative/note acordate semestrial fiecărui elev, la fiecare disciplină de studiu, va fi de minimum două, indiferent de numărul de ore alocat disciplinei prin planurile-cadru."

| fane04 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Păi eu am numai o notă din cauza faptului că m-am transferat în al doilea semestru și trebuia să dau diferențele, nu știu când voi primi a doua notă, iar peste două săptămâni voi da teza la română. Ceilalți elevi de la mine din clasă au 3-4 note deoarece primele două teste le-au dat în timp ce am dat diferențele și prima mea lucrare din acest semestru a fost atunci când ceilalți au dat al treilea test. În acest caz, sunt declarat amânat semestrial?

| Ioandelasal a răspuns (pentru fane04):

Mai ai vreme sa obtii inca o nota, atat inainte de teza, cat si dupa teza, asa ca roaga profesorul sa fii ascultat sau sa dai si tu un test, in asa fel ca sa ai cel putin 2 note si teza.