| BiiBiis a întrebat:

Daca o persoana cu handucap (fizic doar), care este la o scoala speciala in clasa a X-a, respectiv ultima clasa a scolii speciale, se poate ca acesta sa treaca la o scoala normala in anul viitor? Exista aceasta posibilitate?

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Art. 54
(1) In functie de evolutia copilului se pot face propuneri de reorientare dinspre scoala speciala spre scoala de masa si invers.
(2) Propunerea de reorientare se face de catre cadrul didactic care a lucrat cu copilul in cauza sau de catre parintii copilului/tutorele legal instituit si de catre psihologul scolar. Decizia de reorientare se ia de catre comisia de expertiza din cadrul CJRAE/CMBRAE, cu acordul familiei sau al sustinatorului legal.(citeste Sectiunea 13 din noua legea a educatiei aici : http://www.dreptonline.ro/......1_2011.php )

Legea nu interzice integrarea copilului cu nevoi speciale sau cerinte educationale speciale in unitati de invatamant de masa( scoli normale) --- te ajuta acea decizie a comisiei de expertiza. Important pentru copil, in procesul de integrare, este sa vorbeasca sau sa vada cat de cat.
Am cunoscut cazuri de copii nacuti surdo-muti care, de la bun inceput, parintii i-au integrat in scoala de masa refuzand pe cea speciala --- acei copii si-au invins handicapul si au urmat o facultate( unul este profesor la o scoala de surdo muti din Cluj!). Alt caz, este cel al unei profesoare de la scoala de nevazatori tot din Cluj( aceasta a urmat, intai, scoala speciala).
Asa ca, se poate daca si copilul vrea! Succes si numai bine!

| BiiBiis explică (pentru alessia5158):

Deci se poate duce la invatamant normal chiar daca anul acesta termina ultima clasa respectiv a x-a? El era de fapt clasa a 7-a, dar nu am inteles de fapt cum a trecut brusc in a 10-a.

| alessia5158 a răspuns (pentru BiiBiis):

Nu stiu cum este cu echivalarile anilor de scoala speciala--- poate clasa a X-a de la speciala echivaleaza cu a IX-a de la normala. Asupra acestui aspect trebuie sa te informezi la Inspectoratul scolar sau chiar la acea scoala speciala unde este inscris copilul ( care si ea, scoala, ar trebui sa fie informata asupra oricarui ordin al Minsterului Educatiei si Cercetarii ).