| Duddy_9932 a întrebat:

Am o intrebare. Se poate cumva ca o persoana cu dezabilitati fizice imobilizata intr-un scaun cu rotile si care este inscris la o Scoala Speciala sa poata fi transferat la o scoala normala? Exista aceasta posibilitate in Romania? Persoana este in clasa a V-a la Scoala speciala. Nu are probleme psihice, iar ce invata acea persoana este ceva mai inaintat decat ce invata ceilalti copii din aceeasi scoala. Cativa directori de la scoli normale au spus ca s-ar putea sa fie prea mult pentru el, nestiind capacitatea si cunostintele lui, iar majoritatea claselor sunt la etaj, persoana fiind intr-un scaun cu rotile, este mai greu de urcat. Nu se pot muta clasele la parter cumva? El isi doreste sa se transfere, deoarece daca termini clasele la Scoala Speciala, nu poti da mai departe.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Sigur, poate fi transferat la o scoala normala in Romania daca familia copilului a luat aceasta decizie ( nu inteleg de ce n-ati facut-o de la bun inceput! ) --- scoala, indiferent forma sau tipul ei, este obligata, prin lege, sa-i asigure accesul si toate conditiile necesare in raport cu specific handicapului. Citeste sectiunea 2- Educatie din Legea nr. 448/2006 : http://www.dreptonline.ro/......p_2008.php

Art.19 lit. h specifica in mod expres ca unitatile de invatamant si autoritatile locale au obligatia " sa asigure accesul in unitatile si institutiile de invatamant "

Directorii scolilor care au refuzat sa primeasca copilul in scoala, indiferent motivul invocat, sunt pasibili de amenda contraventionala ( intre 6000 si 12000 lei! )conf. art 100 din OUG nr. 84/2010 ( http://www.dreptonline.ro/......ndicap.php ).
Nu te lasa impresionata de niste directori cu adevarat handicapati!--- copilul ARE DREPTURI EGALE cu ale oricarui alt copil! --- trebuie doar" sa zgaltai " jiltul in care se lafaie unii dintre acesti directori! Numai bine!

2 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Fiul meu a avut, in liceu, o colega in aceeasi situatie. Si clasa lor a fost pusa la parter. Iar cand mergeau la informatica, la etaj, cate 4-5 baieti o luau pe fata pe sus, cu tot cu scaunul cu rotile si o duceau/aduceau de acolo. Directoarea este OBLIGATA sa-i asigure conditii sa frecventeze o scoala normala, daca nu are un handicap psihic. Zbate-te, pentru ca ai dreptate!

| AndutzaAndu09 a răspuns:

Pai...Dudddy este adevarat ca e greu, dar vreau sa iti spun ca nu este inposibil, dar iti spun ca e greu sa fie posibil! Mai bine ar cauta o scoala la parter sau ar rama aici, unde e el! Nu este bine sa transferi un om bolnav(in scaun), intr-o alta scoala pentru ca ar putea sa nu se inteleaga cu ceilalti sau sa nu se inteleaga cu profesorii! E riscant pentru el! Mai bine nu!