| anonim_4396 a întrebat:

Dacă se hotărăște să se dea și treapta a doua la bac (la sfârșitul clasei a 10-a) ce o sa cuprindă acel examen, tot ce am făcut la romana până întra 10-a și la mate la fel? Și la celelalte materii cum ar fi biologie, engleza la fel?

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Http://adev.ro/pl25mn

"Examenul de treaptă din vremea comunismului, care făcea trecerea de la clasa a X-a la a XI-a ar putea reveni în actualul sistem. Aşa a anunţat recent ministrul Educaţiei, Ecaterina Andronescu, care pare să fi uitat că din 2020 clasele a XI-a şi a XII-a vor deveni obligatorii, potrivit Legii Educaţiei."

deocamdata e la nivel de propunere, paragraful de mai sus mai si invalideaza ideea implicit, iar VACA AIA DE MINISTRU AL EDUCATIEI, VREA SA ARATE CE LUCURI MARETE FACE EA PE PENTRU TARA, asa ca isi justifica slariu si scaunul

in plus, gasesc stiri si din 2015, cand alt IMBECIL, tot asa s-a gandit sa phoota elevii degeaba, DOAR PENTRU CA POATE

nici o tara in lumea asta nu are un echivalent la "treapta a 2-a", cel putin din cate stiu eu

in orice caz, raspunsul la intrebarea ta e ca oricum, e doar in faza de propunere, intai trebuie aprobata ca apoi sa se vorbeasca *oficial* despre ce materii or sa fie

6 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

E tare intrebarea ta, dar... de unde ai auzit tu ca se reintroduce treapta a 2?!?
CHIAR MOR DE CURIOZITATE!

| DannyQ a răspuns (pentru ziftode):

La TV și se vorbește și pe internet despre asta. Și spuneau că mai trebuie decât să o aprobe și va intra în vigoare.

| ziftode a răspuns (pentru DannyQ):

Http://adev.ro/pl25mn

"Examenul de treaptă din vremea comunismului, care făcea trecerea de la clasa a X-a la a XI-a ar putea reveni în actualul sistem. Aşa a anunţat recent ministrul Educaţiei, Ecaterina Andronescu, care pare să fi uitat că din 2020 clasele a XI-a şi a XII-a vor deveni obligatorii, potrivit Legii Educaţiei."

deocamdata e la nivel de propunere, paragraful de mai sus mai si invalideaza ideea implicit, iar VACA AIA DE MINISTRU AL EDUCATIEI, VREA SA ARATE CE LUCURI MARETE FACE EA PE PENTRU TARA, asa ca isi justifica slariu si scaunul

in plus, gasesc stiri si din 2015, cand alt IMBECIL, tot asa s-a gandit sa phoota elevii degeaba, DOAR PENTRU CA POATE

nici o tara in lumea asta nu are un echivalent la "treapta a 2-a", cel putin din cate stiu eu

in orice caz, raspunsul la intrebarea ta e ca oricum, e doar in faza de propunere, intai trebuie aprobata ca apoi sa se vorbeasca *oficial* despre ce materii or sa fie

| Daniel09857 a răspuns:

NU se va mai da treapta la liceu niciodată, e o practica Comunista, nu se va mai da

| Rockg666 a răspuns:

Nu ai de ce să îți faci griji laughing este a nu știu câta oară când se spune că se va reintroduce examenul de treaptă.
Până ajungi tu in clasa a 10a...iar se vor schimba chestiile astea și tot așa.

| DannyQ a răspuns (pentru Rockg666):

Pai sunt a 10-a

| ziftode a răspuns (pentru DannyQ):

Atunci ai scapat!
o sa iasa un scandal MONSTRU daca este introdus asa un examen in mijlocul anului, au mai incercat unii, scandalul e monstru pentru ca pentru bac se fac meditatii intreg anul la toate materiile, si o sa se urle RAU ca nu avem timp sa ne pregatim serios in cateva luni

moment in care nu poate fi introdus decat la sfarsitul urmatorului an scolar (2019-2020) cand o sa fii in a 11-a