| Costel_Costel_1970 a întrebat:

Daca stiu media unor numere cum pot sa aflu numerele?
In acest caz numerele vor fi aleatorii insa media sa fie data. exista vreun program care sa distribuie numerele in jurul mediei?

2 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Nu. Avand media nu ai cum sa identifici numerele. Nu poti nici macar sa mergi pe ideea ca stii plaja.

Este ca si cum ai lua o poza, si ai colora-o intens, cu marker-ul negru pe toata suprafata. Apoi vine intrebarea: poti sa faci poza ca la inceput? Sau macar pe aproape doar avand o foaie neagra in fata ochilor?

| România_Analfabeți_1993 a răspuns:

Dacă știi media și numărul de numere, poți afla toate posibilitățile.

Exemplu:
- sunt două numere și au media 5.
=> (a + b)/2 = 5 => a + b = 10
=> sunt valide toate perechile de numere care au suma 10 (1 și 9, 2 și 8, 3 și 7 etc.)

Dacă nu știi câte numere sunt, atunci există o infinitate de posibilități.