| Lola956 a întrebat:

Daca sunt la chimie-biologie pot da mai departe la arhitectura? Sau la ce facultati mai pot da in afara de medicina si farmacie?

7 răspunsuri:
| Erzaa a răspuns:

La liceu, la profilul bio-chimie, mai nou stiintele ale naturii, este cel mai bun profil, la care te poti orienta ce vei face mai departe. Acest profil te poate ajuta sa faci orce.

Si da, poti da la arhitectura, si la orce facultati vrei tu. Nu neaparat la medicina sau farmacie, daca esti la acest profil.

Si eu sunt la acest profil :d

| suffarstar a răspuns (pentru Erzaa):

"La liceu, la profilul bio-chimie, mai nou stiintele ale naturii, este cel mai bun profil, la care te poti orienta ce vei face mai departe. Acest profil te poate ajuta sa faci orce."

Si daca faci mate-info poti da la litere,nu are nimeni vreo problema. Chestia cu cel mai bun profil e o prostie, nu exista asa ceva. In mod normal, daca vrei sa te faci gradinar, dai la agricol, nu are rost sa dai la turism, pricepi?

| suffarstar a răspuns (pentru Erzaa):

Dai unde vrei tu. De la orice profil, la orice facultate.

| Erzaa a răspuns (pentru suffarstar):

Daca esti la mate-info si vrei sa dai la litere, logic ca nu are nimeni impotriva, dar o sa fie foarte greu, deoarece acel profil se bazeaza mai mult pe stiinte. La filologie e mai usor sa dai la litere.

La cel mai bun profil, ma refeream la faptul ca nu faci numai matematica, fizica, sau faci prea multa romana, engleza, franceza, toate sunt impartite aproape egal. De aceia este un profil bun, la care te poti duce la orce facultate.

Si nu ziceam ca daca esti la un profil nu poti da la orce facultate. De la orce profil ai fi poti da la orce facultate. Doar ca este greu sa faci 4 ani o chestie, si cand vrei sa te duci la facultate sa faci ceva diferit, de exemplu sa fi la filologie si sa dai la politehnica.

| suffarstar a răspuns (pentru Erzaa):

In mod normal faci la liceu profilul pe care iti vei construi un viitor. Nu e normal ca la un profil sa faci 15 materii. Dar deh, asta-i sitemul din Romania. Asa e, la bio-chimie faci toate materiile, si eu am fost la bio-chimie si stiu. Insa nu mi se pare ok. Daca tu vrei sa aprofundezi doar chimia si biologia si fizica, la ce iti mai baga geografie sau istorie? Cunosc pe cineva care a facut mate info apoi s-a dus la litere. Aici e marea greseala din sistemul educational romanesc. Nici elevii nu sunt sfatuiti sa-si aleaga ceea ce vor sa urmeze. Eu habar n-am de ce am ales biologie-chimie. Dupa 6 luni am hotarat ca urasc fizica si chimia mai mult decat orice.

| Erzaa a răspuns (pentru suffarstar):

Nu neaparat, in liceu te hotaresti ce vei face mai departe. Deoarece in clasa a 8-a este prea mic sa ca sa iti pui intrebarea "Ce voi face cand voi fii mare "
Si stiintele naturi este un profil greu. Si in orce profil ai fi nu cred ca ar scoate geografie, istoria, religia, deoarece trebuie sa avem si o idee despre acele lucruri. Imagineaza-ti sa facem numai biologie, chimie, mate, romana, fizica, pai as muri. Deja mor la cate ore de fizica fac acum.

| suffarstar a răspuns (pentru Erzaa):

Pai si atunci de ce se mai numesc profile? Pai daca ai face si fizica aplicata ar fi alta treaba. De exemplu,eu,inainte sa intru la liceu,aveam o carte cu multe experimente fizice si o citeam non-stop,si incercam si eu sa fac experimente,era frumoasa,chiar daca era alb-negru. Am invatat o multime de lucruri interesante despre fizica si chimie. Daca am face si asa la scoala,altfel ar sta problema. Cand vine profu' iti turie pagini intregi si nu stiu cate probleme,ce chef sa mai ai de scoala? Daca scoala ar fi mai interactiva,mai practica,nu numai teorie, as alerga spre scoala. Dar cum e teorie incontinuu, la primele doua ore, aproape toata lumea sta cu capu' pe banca si scrie. Conteaza si de profesor, de modul cum preda.