| DreamRex a întrebat:

Daca sunt la facultate la zi pot sa schimp forma de invatamanat la fara frecventa in timpul facultatii?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent se spune invatamant la distanta (ID). O poti schimba doar daca facultatea ta are o asemenea forma de invatamant.

| alessia5158 a răspuns:

ID-ul si IFR-ul nu te scuteste in totalitate de frecventa!--- ai intalniri saptamanale obligatorii cu tutorii.
Cat priveste trecerea de la IF la ID sau IFR pe parcursul anului I, fiecare universitate/facultate are reguli proprii( in virtutea autonomiei universitare!). Asadar, intreaba la secretariat sau cauta in regulamentul privind activitatea profesionala a studentilor (daca-l gasesti pe site-ul universitatii).

| AndaAlexandra a răspuns:

Da, poti. Depinde doar de facultatea la care esti. Eu in anul 2 m-am transferat la ID (sau Fara frecventa) fiindca am inceput sa lucrez si nu ajungeam la cursuri. Programul de la ID imi permitea sa si lucrez si sa ma prezint si la cursuri, acestea tinandu-se sambata. Acum sunt anul trei, iar ID-ul s-a desfiintat din cauza ca nu mai permite ministerul sa fie acest profil in facultati. Nu stiu cum ii la tine. Cel mai bine este sa intrebi profesorii sau la secretariat.