| anonim_4396 a întrebat:

Dacă sunt la liceu cu predare în limba germană, este obigatoriu să dau bacalaureatul din germană maternă? Mă obligă liceul să dau ca să îmi dea diploma sau ceva?
Știu că la evaluarea națională dintr-a opta nu era obligatoriu să dai și la germană maternă. Dar la bac n u știu. (Sunt la real științe dar nu cred că are legătură).

5 răspunsuri:
| emy a răspuns:

Buna dimineata, draga! happy Din cate stiu eu, se da examen si la limba materna(limba in care ti se preda). Ma mir ca la evaluarea nationala nu ai dat examen si la limba materna, caci de obicei se da examen si la limba materna. Sper ca ti-am fost de folos! Te pup si iti doresc mult succes mai departe! kiss

| Adry05 a răspuns:

Eu nu inteleg de ce intrebi pe un site unde iti pot raspunde unii din presupuneri si nu te duci si intrebi la secretariat. Dar treaba ta, tu te trezesti la examen cu subiecte in germana/romana ca te-ai luat dupa ce scrie pe TPU

| KanameKuran a răspuns:

Salut, nu este examen de bac la limba germana, este la limba materna, iar daca limba ta materna este limba germana(ai declarat-o atunci cand te-ai inscris la liceu), atunci vei da si la germana.

| KanameKuran a răspuns (pentru KanameKuran):

Mica mentiune, inainte de bac(cu 2-3 luni) veti primi o foaie de inscriere la examen, unde veti completa, printre altele, si problele la care vreti sa dati bac-ul. (de ex: daca esti la profil mate-info, vei avea probe obligatorii: mate, romana, limba moderna 1(probabil engleza) si proba la alegere intre: fizica/chimie/info, iar daca ai declarat ca limba ta materna este limba germana, poti sa bifezi ca vrei sa dai examen si la limba germana)

| iamprettybored a răspuns (pentru KanameKuran):

Da, e limba maternă, știu că și la maghiară maternă e la fel.
Deci pot să bifez limba maternă, dar nu e obligatoriu?