| ofată7 a întrebat:

Dacă vreau să mă transfer de la o facultate la alta, la aia nouă încep cu anul 1?
De exemplu: sunt anul 2 și vreau la altă facultate. După ce m-am transferat încep tot cu anul 2 sau mă bagă iar în anul 1?

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Despre ce facultati este vorba? In primul rand trebuie sa stii daca se poate face transferul ca nu poti sa te transferi de la facultatea de limbi straine la facultatea de chimie.
Dar daca sa zicem ca esti la fac de chimie si vrei sa te transferi la fac de inginerie chimica, trebuie sa dai niste diferente, adica examene la materiile de inginerie pe care le-ai pierdut in primii 2 ani (pentru ca transferul se face la sfarsitul anului nu in timpul anului). Daca diferentele sunt prea multe si prea grele atunci nu o sa se adune nr de credite si o sa trebuiasca sa pierzi anul. Dar daca sa zicem ca te transferi de la fac de medicina din Bucuresti la fac de medicina din sibiu, atunci mai mult ca sigur nu o sa fie diferente.
Si in primul rand trebuie sa ti se accepte transferul. O sa fie greu sa-i convingi sa-ti dea dosarul pentru ca ei nu vor sa pleci de la ei, o sa piarda bani, bani pe care ii primesc de la stat pentru tine

| ofată7 explică (pentru Furnicuta000):

De la administrație publică la pedagogie vreau
Practic de unde plec trebuie să accepte transferu ca doar nu mă ține legată?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru ofată7):

Si de unde pleci si de unde te duci trebuie sa-ti dea acordul. Dar e o diferenta mare intre cele 2, o sa-ti fie un pic cam greu. Poti incerca totusi

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai depinde unde te transferi si cum iti echivaleaza.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cu anul 2 incepi, ca anul 1 l ai facut.

| dullcat a răspuns:

Pai despre ce facultati vorbim? Daca domeniile si implicit materiile sunt conexe, te poti transfera si se face o echivalare cu anul 1.

| ofată7 explică (pentru dullcat):

De la adm publică la pedagogie

| dullcat a răspuns (pentru ofată7):

Inteleg.Mna, nu pare sa aiba treaba una cu alta, dar iti urez bafta.

| Nirvanaaa a răspuns:

Dacă sunt domenii diferite de studiu ești obligată sa faci și anul I.
Dacă doar schimbi orașul in care faci facultatea, dar specialitatea este aceeași, te poți muta doar la finalul anului și rămâi anul II.