| roberta_9562 a întrebat:

Dati-mi si mie niste idei pentru o compunere,, Craciun binecuvantat", va rog

Funda

3 răspunsuri:
| elena5stefania a răspuns:

Puneti imaginatia sa creezetongue

| Fîţka a răspuns:

Sărbătoarea Naşterii Pruncului Isus este un prilej de linişte pentru pentru toţi cei dragi dvs. Iar această linişte dumnezească ne călăuzeste pe tot parcursul anului următor.Pentru milioane de oameni, sarbatorile de iarna sunt o ocazie de a fi cu familia si cu prietenii, de a reinnoi legaturile cu cei dragi. Sarbatoarea de Craciun are multiple semnificatii in toate colturile lumii.
Pentru noi romanii, din punct de vedere religios, Craciunul inseamna nasterea pruncului Isus, fiul lui Dumnezeu de catre precurata fecioara Maria.Craciunul deschide ciclul celor 12 zile ale sarbatorilor Anului Nou. Obiceiul de a colinda insemna, de fapt, a merge din casa in casa cu diferite urari.