| anonim_4396 a întrebat:

Dau funda..Am citit undeva că cineva s-a drogat, apoi a avut loc un test de droguri în salivă, care a fost pozitiv, sau ceva de genul.
Întrebarea mea e, ce fel de droguri a luat de au fost recunoscute așa? Niste variante, nu că aș vrea să o fac și eu, mor de curiozitate.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Orice material are o compozitie moleculara specifica.
Cu aparaturile moderne (de exemplu spectroscop) se pot evidentia chiar si cantitati infime din toate materialele aflate in compozitie.
Ca urmare, daca s-a facut o asemenea testare, se pot evidentia toate componentele din orice materiale cunoscute, inclusiv din droguri, prajituri sau sarmalele mancate.
Si drogurile au retetele si compozitiile lor specifice, iar analiza spune ce reteta s-a folosit si ce ingrediente.

Ca urmare, si orice drog se poate evidentia.