| Andreea987654321 a întrebat:

Dau funda!
Care este diferenta dintre monarhie: absoluta si constitutionala / Republica prezidentiala si parlamentara. Sa spuneti va rog si votul care si unde e (universal, cenzitar...) (de ex Anglia- regim politic m.const...) Multumesc!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
5 răspunsuri:
| tricky22 a răspuns:

Intr-o monarhie constitutionala puterea monarhului este limitata de catre constitutie, monarhul avand de regula doar o putere formala si foarte redusa din punct de vedere politic, iar in cea absoluta monarhul detine toata puterea, uneori este chiar un dictator.Republica parlamentara este ceva asemanator monarhiei constitutionale, doar ca aici presedintele si nu regele are puteri reduse si este ales de catre parlament care la randul sau este ales de popor (Germania, Ungaria si R.Moldova sunt republici parlametare) Republica prezidentiala este acea forma de guvernare in care presedintele indeplineste si rolul de seg al guvernului exemplu:SUA

| cryystyy a răspuns:

Monarhia constitutionala:
O monarhie constituțională este o formă de guvern monarhică ce face parte dintr-un sistem constituțional care acceptă un monarh ereditar sau ales în funcție de șef de stat. Monarhiile constituționale moderne, de obicei implementează conceptul de trias politica, sau "separarea puterilor", unde monarhul e capul ramurei legislative sau doar are un rol ceremonial. În cazul în care monarhul deține putere absolută, aceasta se numește o monarhie absolută.

monarhia absoluta:
Monarhia absoluta este regimul in care puterea de stat, absoluta si invizibila, este incarnata de rege ale carui competente sunt limitate de legile traditionale, dar nu pot fi controlate nici de nobilime, nici de reprezentantii corpului social sau politic din Adunarea Starilor Generale. Ideile sale de baza sunt unitatea si legea, expresie a ordinii si controlului asupra societatii. Limitele puterii regale(executiva, legislativa, juridica) rezultau doar din responsabilitatea sa in fata lui Dumnezeu-sursa unica a autoritatii monarhice. Monarhul este astfel dezlegat (sensul etimologic al termenului absolut) de orice raspundere terestra, liber de a legifera si decide singur.
vot cenzitar:
Votul cenzitar este sistemul electoral practicat pe scară largă înainte de instituirea votului universal, care consta în recunoașterea calității de alegător și implicit a dreptului de vot cetățenilor care aveau un anumit venit anual evaluabil în titluri de proprietate imobiliară (terenuri, clădiri) sau stabilit în funcție de cuantumul impozitelor plătite anual asupra veniturilor încasate