| anonim_4396 a întrebat:

DAU FUNDA! Daca intru la o facultate, sunt obligati sa imi ofere cei de la facultate cazare chiar daca intru la taxa? Sau beneficiez de cazare doar daca intru la buget, ma refer pe perioada studiilor? Trebuie sa depun eu o cerere inainte de admitere sau dupa admitere, la facultate pentru cazare?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este o regula generala, depinde de numarul locurilor de cazare.
Unele facultati acorda cazare tuturor celor din anul I si apoi, in ceilalti ani, in functie de media anului absolvit. Alte facultati acorda cazare tuturor, avand numarul locurilor de cazare egal cu numarul studentilor. In fine altele acorda cazare numai in functie de medii, indiferent de an. Pentru a afla cum este la facultatea unde o sa mergi trebuie sa te interesezi la acea facultate.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este obligatoriu ca facultatea sa-ti acorde cazarea, asta etse problema ta!
Beneficiezi de cazare doar daca ai intrat la buget si daca mai sunt locuri nepocupate la camin, de studentii mai vechi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Facultatea nu e obligata sa iti dea cazare... primesti cazare daca ceri si daca ai medie sa prinzi loc

| Eduard619 a răspuns:

Cazarea se face pe baza mediilor si locurilor disponibile de camin in urma unei cereri depuse de tine...in cazul asta ar intra doar cei de la buget.