| anonim_4396 a întrebat:

De ce credeti ca e important sa avem o cultura generala bogata? La ce ajuta? Vreau macar 5 exemple convingatoare! Dau FUNDĂ ☺

Răspuns Câştigător
| anonim_4396 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Multumesc mult! Chiar bun site-ul. Tu ce faci pentru a avea o cultura generala bogata?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Citesc cat pot si urmaresc tot felul de filme documentare. Chiar si intrebarile de pe TPU de ex imi dau idei si ma informez pe tema lor. Greu sa spui ca ai cultura generala pentru ca trebuie sa-ti si placa mai multe domenii. Volumul de informatie e mare, trebuie sa faci diferenta intre veridic si eroare sau dezinformari. Iti trebuie o memorie de elefant si nu toti avem, dar e gresit sa nu te straduiesti. Daca esti putin harnic si vrei sa poti sa te cunosti pe tine insuti, sa te identifici unde te afli in raport cu lumea nu e greu. E chestie de principiu, folosim maxim 10% din creier si restul si asa e degeaba. Daca tii muschiul creier antrenat te ajuta sa iei decizii, te ajuta si baza de date, faci fata la situatii fara sa te lasi prada emotiilor si astfel poti tine controlul. Cica daca te nasti prost nu e vina ta dar sa mori prost e o rusine. Am citit milioane de maxime, cugetari si citate, intr-o vreme cumparam carti numai cu de astea. La nivel de amator am citit din biblioteci bune tot ce am prins pe raftul -psihologie. Este extraordinar de important sa intelegi mai bine oamenii, te ajuta in relatii.

| anonim_4396 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Mi-ai dat niste raspunsuri mai mult decat extraordinare! Iti multumesc foarte mult si te consider foarte pregatit, eu sunt la inceput de drum, in sensul ca. n-am citit in viata mea o carte, doar in copilarie mai citeam povestioare si chiar mi-as dori sa stiu si eu cate ceva despre lumea asta despre noi. Si stii ce te rog? M-ai putea ajuta si pe mine cu o schema a tuturor domeniilor existente la ora actuala? La ce ma refer? La o schema de gen: geografie, istorie, astronomie, economie, arhitectura, muzica, chimie, fizica, sport, pictura, transporturi, etc..doar ca daca e sa luam asa, ne-ar apuca Craciunul viitor, si as vrea o schema atotcuprinzatoare, ca de exemplu daca spun oceanologie, e clar ca intra in geografie, intelegi si e de ajuns: domeniul geografie? Si nu stiu cum as putea compune schema asta care sa cuprinda totul, fara derivate gen: de la medicina, care e mai general la chirurgie, stomatologie, oncologie, sunt derivate...sau o lista ceva.tu cu ce te ocupi?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eh, cred ca vrei cam multe. Nici nu cred ca iti foloseste un nomenclator al domeniilor chiar daca ar exista. Te informezi in ceea ce te atrage si ia si citeste carti ca iti dezvolti vocabularul. E bine sa ai un DEX, eu am unul vechi care a costat o groaza acum 30 de ani dar inca e bun, il tin langa fotoliul pe care stau mai mult. Eu sunt preocupat de istorie, mai stiu cate ceva despre geografie, psihologie, am pregatire tehnica si ma intereseaza si stiinta. Nu sunt mare enciclopedie dar nu sunt nici tanar si am mai acumulat cate ceva pe furate din mai multe parti. Am fost si sofer si mecanic si am avut si niste functii prin niste firme nu sunt Vadim Tudor.

| anonim_4396 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Multumesc mult! Cred ca ai dreptate, mai bine e sa fac ceea ce imi place mie decat o adunatura de lucruri neinteresante pentru mine, multumesc mult de tot! ☺

10 răspunsuri:
| deeeaqq a răspuns:

Îți zic eu cu ce te ajută, cu plăcere.

1. Nu o să ajungi măturător de străzi, bv bv
2. Nu o să lucrezi la Mc Donald's
3. Nu o să ajungi pe străzi / în canale.

nu mai ştiu...

| Davydd a răspuns:

1. Comunicarea cu ceilalti din jur
2. A da o impresie buna
3. Te dezvolti psihic
Cam astea sunt motivele pentru care zic eu ca ar fi important. ( Asta nu inseamna ca trebuie sa citesti chiar foarte multe carti pentru a avea o cultura generala bogata ) Bafta.

| anonim_4396 explică (pentru Davydd):

Multumesc mult! Tu ce fac pentru ca sa ti-o imbogatesti?

| Davydd a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai citesc in general, "ma cultiv" happy