| Namaparissia a întrebat:

Dau funda! Hei TPU, as dori ca la aceasta intrebare sa imi rdpunda numai cei care au invatat singuri acasa una sau mai multe limbi straine.Cum as putea sa invat mai usor singura o limba straina? Care sunt pasii pe care voi i-ati urmat?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am învățat daneza acasă, singur. Când am mers pentru prima dată în København m-am acomodat destul de ușor cu limba, deoarece invățasem daneza în 10 luni.
Am început cu gramatica, apoi cu vocabularul.

| AwGenetix a răspuns:

Incepi cu gramatica simpla, toate verbele, apoi inveti cat mai multe cuvinte.

| Badboi a răspuns:

Salut!
Eu personal am învățat o limba străină(engleza) din jocuri si filme ne traduse si facandu-mi prieteni care vorbeau acea limba m-a ajutat sa o învăț mai ușor. Iar de fiecare data când nu înțelegeam un cuvânt il căutăm pe google sau întrebam pe cineva in măsură să-mi dea un răspuns corect.
Nu e foarte greu trebui e doar sa vrei sa înveți si in maxim doi ani vei știi sa porți o conversație happy

| yustme a răspuns:

Nu știu dacă te ajuta dar eu am început sa învat de exemplu engleza la grădiniță apoi crescând ma uitam la filme pe engleza și citeam subtitrarea.cam asa am învățat mai mult iar spaniola din telenovele când aveam vreo 16 ani ma uitam mult la telenovele? sigur ca engleza am făcut și la școală ani de zile.gramatica la școală am învățat și cum se scriu cuvintele în engleză. Acum după atâtia ani sincer ma uit zilnic în timp ce fac curat sau ceva prin casa la videoclipuri pe you tube pe engleza(mai mult ascult da na). Nu știu dacă te ajuta cu ceva