| single17 a întrebat:

De cand ma stiu am avut o pasiune.Literatura.Acum catva timp am inceput sa o studiez, si chiar imi place.Am citit cateva carti si citesc in continuare.Am inceput sa scriu si eu atat proza cat si poezii.As vrea sa fac pasi inainte in chestia asta.Imi place. Iubesc tot ce se leaga de literatura si de limba noastra romaneasca.Si totusi eu nu fac parte dintr-un liceu cu profil de literatura, si nici nu ma mai pot transfera.Totusi as vrea sa aud si opinia voastra, daca se poate a celor care au experienta in domeniu. ce e de facut? mersi mult. dau fundita:*

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Fii fara grija:inspre literatura poti veni de oriunde, chiar si dinspre matematica. Originalul poet Ion Barbu a fost matematician, marele povestitor Ion Creanga a trecut mai intai pe la teologie, dramaturgul Aurel Baranga a fost medic, s.a.m.d.Continua sa citesti si sa scrii iar atunci cand crezi ca ai creat ceva de valoare, cere parerea unui om care poate recunoaste talentul:poate profesorului tau de limba romana, poate chiar unei edituri.Si incearca apoi sa publici.Acestia ar fi pasii pe care ii ai de facut.Numai bine.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are asa mare importanta profilul liceului, dupa terminare poti urma o facultate de filologie. Si apoi au fost destui mari scriitori care nu au avut studii literare ori au fost autodidacti. Conteaza mult talentul si apoi studiul individual. Succes si numai bine!

| Geanina a răspuns:

Un copil talentat si constiincios.
bv
rar mai vezi asa ceva happy

imi pare rau ca nu te pot ajuta dar iti doresc mult succes in continuare happy