| mnia a întrebat:

De ce acele persoane care aleg sa studieze la sectia Uman sunt considerate mediocre?
Eu chiar nu pot sa cred ce aud! Ca sa vorbesti o singura limba straina, ai nevoie de extrem de mult exercitiu, daramite o multitudine de alte limbi straine...Nu-i chiar atat de usor cum crede lumea.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sotul meu, care stie foarte bine vreo 4 limbi straine si acceptabil inca vreo 5, mi-a spus ca invatarea limbilor straine tine de un anumit talent care nu are neaparata legatura cu inteligenta. Poate asta sa fie o explicatie. Alta este ca in provincie, nivelul studentilor de la litere este foarte scazut. In Bucuresti insa, lucrurile stau altfel. Si oricum, cele mai culte persoane pe care le-am cunoscut eu sunt absolventi de sectii umane. Dar asta schimba greu media.

4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Multi gandesc asa cum ai zis tu pentru ca la limbi straine nu ai altceva ce face decat sa inveti ca papagalul niste cuvinte +comentarii de pagini intregi sau structuri, lucru care este total diferit de mate/info unde ai de invatat decat cateva formule si jonglezi cu ele.

| Petronela a răspuns:

Eu sunt la uman si pot spune ca nu sunt mediocra.Am ales acest profil pentru ca din cls a 11 sa nu mai studiez fizica, biologia si chimia si ca fac putina matematica(doar 2 ore).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei, cei de la uman sunt varza la mate
cei de la real sunt ciment armat la limbi laughing)
noi cei de la uman am vrut sa scapam de mate fizica etc
iar ei au vrut sa scape de engleza, franceza etc
nicaieri nu e usor daca stai sa te gandesti mai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda. Uite de ce - eu am facut mate-info si vorbesc engleza perfect si franceza mult mai bine decat cei de la umana. Si la nevoie pot sa traduc si cate o maxima latina. Pe langa asta stiu si matematica si fizica si sa fac chestii productive pe calculator. Daca as fi stat la umana, ramaneam numai cu limbile.