| anonim_4396 a întrebat:

De ce cei timizi,singuratici si nevorbareti sunt mai prost vazuti in societate decat cei extrovertiti,vorbareti, cei care leaga prietenii repede, cei care sunt mai indrazneti? Ce vina au introvertitii ca s-au nascut asa sau au devenit asa cu comportamentul lor.

18 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pentru că oamenii vor să se simtă bine, nu să-ți rezolve ție problemele cu timidtatea. de alea scapi singur dacă ți-ai da interesu în loc să te complaci că „eh, așa sunt eu". Sunt destule persoane care s-au schimbat având voință, că informații și suport, e netu plin, doar că nu vreți.

| Simpatic a răspuns:

Probabil pentru ca in societate exista mult mai multi extrovertiti care-s parca pe baterii alcaline decat introvertiti, iar regula spune ca daca nu esti in spiritul tumei vei fi aratat cu degetul si dat afara din turma.
Cu alte cuvinte daca esti considerat diferit de ceilalti esti exclus.

| RAY a răspuns:

Pentru ca la astia introvertiti le pasa de alti de asta, chestia asta creste anexitate, sunt si ei sunt oameni, totul cum te prezinti fizic si ca comportament, conteaza extrem de mult limbajul

| CleanHeart a răspuns:

Asta e lumea in care traim dar sunt foarte draguti introvertitii happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Probabil ai fost într-un cerc infim de oameni cu caractere de rahat. Orice om poate fi privit prost de societate dacă e considerat prost, pe tine trebuie sa te intereseze câtuși de puțin părerea altora despre tine. Sunt si foarte multi extrovertiți care sunt foarte prosti, la fel cum leagă prietenii ușor, le și destramă.

| TFL007 a răspuns:

GENETICS boss... e pe cat se poate de simpla treaba, te nasti cu calitati sau NU

| TFL007 a răspuns:

In tabere, eu intotdeauna am fost dat la o parte in grupuri cand imi dadeam cu parerea de exemplu, de vreme ce altul care arata mult mai bine ca mine era privit ca pe un lider, un bun sfatuitor si toate cele... timid, singuratic, devii cand nu esti acceptat in societate pentru felul cum arati, nu ca tu esti principalul vinovat de chestia asta

| Anonimus107 a răspuns (pentru TFL007):

Da, sau cand cineva are probleme de handicap, tot il vor respinge, what is that?

| TFL007 a răspuns (pentru Anonimus107):

Atunci il compatimesc : ))) si doar atat SE PREFAC

| Anonimus107 a răspuns (pentru TFL007):

Mi e greata de comportamentul oamenilor, rusine!

| TFL007 a răspuns (pentru Anonimus107):

Lumea e o jungla omule, fiecare isi urmareste propriu interes, chiar nu stiai lucrul asta?

| Anonimus107 a răspuns (pentru TFL007):

Nu sunt prost =), stiu cum este din ziua de azi! Este vorba si de educatie si de societate... Mai ales societate face rau lumii, nu mai tin cont de educatie data de parinti, ma pis

| TFL007 a răspuns (pentru Anonimus107):

Am fost tratat mizerabil in scoala datorita felului in care arat, n-ai idee cum am trecut peste, si acum sunt cautat pentru intalnirea aia de 10 ani de la liceu! am crezut ca e o gluma din partea lor laughing)

| Anonimus107 a răspuns (pentru TFL007):

rolling on the floor e bine ca te ai schimbat..., nu esti singurul! Am patit si eu si am fost numit cioara pentru a rade de un prost ce eram, eee acum sa vezi ca nu mai sunt asa ca inainte! Ma simt bine asawinking Asa ca, tine minte ca vor veni si ei randul pentru ce ti au facut. Stii vorba aia ce dai, asa primesti =)

| TFL007 a răspuns (pentru Anonimus107):

E de prost gust sa te reintalnesti cu niste persoane care nu te-au suportat si cu care te-ai injurat ani la rand .....nu am nevoie stii

| Balalau95 a răspuns:

Am invatat raspunsul pe pielea mea:

efectiv, cei care nu vorbesc se considera instinctiv ca au ceva de ascuns

asa ca sunt "impunsi" verbal, sau neverbal, iar de la asta pana la ostilitate pe fata e doar un pas mic
vreau sa remarci cuvantul "instinctiv", nici cei care se leaga de cei introvertiti nu sunt de vina ca o fac

asa ca ma bag in seama din cand in cand, nu mult, dar ma bag, sa vada ca sunt din gasca lor
si sa remarci ca am spus "nu mult", daca te bagi prea mult in seama o sa ajungi in extrema cealalta: nu te mai ia nimeni in serios, sau te considera neplacut sau, din nou, poti sa ajungi la ostilitate

Societățile au nevoie de oamenii echilibrați. În funcție de interesele epocii respective și condițiile din teren.

Fără extrovertiți îndrăzneți nu s-ar fi format societățile pe care le avem astăzi și specia umană - cel mai probabil, ar fi dispărut.
Fără introvertiți singuratici nu s-ar fi descoperit/inventat multe din cele ce au dus la evoluția societăților.

Problema e că tu ai luat niște defecte și calități ale unor ființe umane și le asociezi automat, în mod stereotipic, cu anumite tipologii de personalitate.

Nu toți introvertiții sunt timizi, singuratici, nevorbăreți. Și nu toți extrovertiții sunt vorbăreți, leagă prietenii repede și sunt îndrăzneți.
Există o grămadă de introvertiți care leagă prietenii repede, sunt îndrăzneți, sunt vorbăreți. Doar că mai rar, sau în mai puține contexte/medii diferite.
La fel cum există o grămadă de extrovertiți care sunt timizi și nevorbăreți și sunt prost văzuți în societate.

Un introvertit e prost văzut dacă nu e la locul potrivit. La fel cum și un extrovertit e prost văzut dacă nu e la locul potrivit.

| Titan123 a răspuns:

Cei timizi, sant ai lui Dzeu, iar ceilalți ai lui Satana