| DucuvicescuIonstantinTeodor a întrebat:

De ce chinezii, asiaticii, koreenii etc. sunt considerati a fi "rasa glabena", desi ei in realitate sunt foarte albi, chiar palizi?

Răspuns Câştigător
| MarShMalLoWW a răspuns:

Când și de ce galbenul a fost aplicat pentru prima dată persoanelor de origine est-asiatică este destul de neclar. Procesul a avut loc de-a lungul a sute de ani. După cum au observat unii cercetători, nu este ca și cum ar fi existat oameni cu pielea galbenă. Toată chestia cu "galbenul este egal cu asiaticul" a trebuit să fie inventată. Și, de fapt, a existat o perioadă în care nu exista un astfel de lucru ca "asiatic" - chiar și acesta a trebuit să fie inventat.

Apare Carl Linnaeus, un influent medic și botanist suedez, cunoscut acum ca "părintele taxonomiei moderne". În 1735, Linnaeus a separat oamenii în patru grupuri, inclusiv Homo Asiaticus - Omul asiatic. Celelalte trei categorii, european, african și american, aveau deja culori stabilite - deși arbitrare -: alb, negru și roșu. Linnaeus, căutând o culoare distinctivă pentru Omul Asiatic, a declarat în cele din urmă că asiaticii au culoarea "luridus", ceea ce înseamnă "lurid", "sălbatic" sau "galben pal".

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt chiar albi, dar nu poti generaliza o tara precum China care e extrem de mare si tenul difera. In ziua de azi se foloseste machiaj si operatii estetice pe scara larga de populatie.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da, sunt foarte albi iarna, cand nu-i bate Soarele si maro vara.