| zurick a întrebat:

Aveți o cultură generală bogată?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

As zice ca da. Dar e ceva foarte subiectiv.
In primul rand, e chestie de varsta; am avut timp sa citesc mii de carti si sa bag la cap ceea ce ma intereseaza. Pot sa sustin o conversatie in aproape (sublinez!) orice domeniu. Sunt insa, domenii in care n-am nici cea mai palida idee, pentru simplul motiv ca nu ma pasioneaza.
Am urmarit (din fotoliu) Vrei sa fii milionar, in trei tari: Romania, Anglia si Germania. Am "castigat" pana acum, vreo 8-9 milioane. Deci, pot spune ca am oarece cultura generala. Si...am si bunul simt sa nu fac mare caz.

2 răspunsuri:
| syd a răspuns:

Aproximativ

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu daca cineva s-ar simti sa zica da, dar ti-as zice ca n-are bun simt! Sau fiind pe TPU e scuzat! Aici oricum e lipsa crunta.

La modul general insa mori de foame cu ea. Nu foloseste la nimic deosebit decat sa te lauzi altora probabil. Poti sa ai o cultura generala bogata dar sa fii prost de bubuie totul in jurul tau.
Apoi mai e si felul in care e privita. Cultura generala difera de la individ la individ oricat ar fi ea de bogata. Iar cu inaintarea in varsta se acumuleaza si neintentionat la unii oameni.

Asa ca mie mi-e indiferenta cultura generala atat personal, cat si la alte persoane.

Eu cred ca un om cult nu e cult de dragul de a avea cultura si sa faca o impresie altora. Si nici nu se etaleaza ostentativ...sau poate o face, daca e prost.

Ideea e ca orice om e bine sa aiba o cultura acolo, bogata insa, nu suna ca ceva pozitiv pentru mine, ca si motiv de lauda.