| CatGirl a întrebat:

De ce credeti ca este nevoie ca oamenii sa poarte tot timpul asupra lor buletinul de identitate?

Răspuns Câştigător
| nuxerette a răspuns:

Este important sa ai buletinul asupra ta pentru a putea fii identificat in diferite cazuri. Da ca ti se face rau pe strada si pierzi cunostiinta, este important sa se stie cine esti si astfel sa se anunte familiei. De asemenea daca ai un control de politie, e bine sa il ai pentru ca poti plati o emenda pentru lipsa de documente de identitate. Pentru orice alt caz, banca, posta, scoala, etc, este bine sa poti dovedi ca esti cu adevarat persoana care pretinzi ca esti.

| georgycutzzica a răspuns (pentru nuxerette):

Ar trebui ca fiecare persoana sa poarte asupra lui un act de identitate pentru orice eventualitate.Pentru ca poate fi oprit de autoritati pentru un control de rutina sau i se poate intampla ceva rau pe strada si doar cu actele de identitate ii pot gasi familia.

13 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Deoarece se pot isca diferite probleme care depind de acest document.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Din cauza incidentelor care pot aparea, ori a accidentelor. Chit ca mori, ca te jefuieste cineva, etc.
Sau pentru ca pot aparea anumite filtre si politia e obligata sa te verifice, trecand printr-o anumita zona.

| Vizitiul a răspuns:

Pentru ca nu sti ce-ti rezerva viata de zi cu zic, poate vreodata trebuie sa te legitimezi si pentru asta ai nevoie de buletin, parerea mea este ca, poate fii si o nevoie, dar totodata si o obligatie, legea de obliga sa-l porti permanent la tine.

luciana
| luciana a răspuns:

De buletin ai nevoie in orice situatie : JAF, Lesin, Accident, Filtre politienesti, Controlul abonamentului sau Lipsa biletului de calatorie, anumite Incidente aparute, sau in caz de Deces, la Depunerea sau Scosul anumitor sume de bani la orice banca, cu acesta te identifici ca Martor la unele evenimente nedorite si pentru. ca un om Civilizat are mereu asupra lui Actul de Identitate. Lucien.

| alecs871 a răspuns:

Pentru faza cu amenzile ar fi mai bine sa nu ai buletinul la tine laughing
RATB laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca avem abonamente de tot felul pentru ca mergem prin banci unde trebuie sa il aratam si in multe alte locuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E actul care te reprezinta ca om intr-o anumita societate cu toate datele referitoare la persoana ta.Nu-l ai nu existi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca e recesiune si daca bani n-ai, macar buletinul sa-l ai. Asa au si shutzii ce sa-ti shuteasca laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Dacă o persoană este găsită moartă, este bine pentru identificarea ei. Dacă îți vine rătu în stradă, cei de la spital au posibilitatea să anunțe familia; dacă ești urmărit local/general, ești legitimat pe stradă ești identificat; pentru un extras de cont trebuie să ai buletinul, etc.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai doamne fereste esti singur pe strada, se intampla un accident si mori.Cine te recunoaste daca nu ai vreun act la tine?

| niiimic a răspuns:

Dar la pag.17 ex.2?

| georgycutzzica a răspuns:

Oameni ar trebui sa poarte asupra lor un act de identitate deoarece poate fi oprit de catre autoritati pentru un control de rutina sau in cel mai rau caz i se poate face rau pe drum si poate avea un posibil accident rutier, si ii trebuiesc actele de identitate pentru a i se putea identifica familia.