| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cum de nu au mancat Adam si Eva din pomul vietii? Ca doar la ala nu le era interzis.

14 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Pentru ca e un mit care transmite anumite invataturi teologice si daca-l analizezi logic se destrama povestea, ii piere farmecul.

La fel cum nu trebuie sa analizezi logic filmele cu Superman si Omul Paianjen, ca le piere farmecul cand te uiti la ele.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Oamenii religiosi pot fi perfect logici. Dar la fel ca la filme, se pune problema de suspendarea neincrederii pe timpul vizionarii filmului.

| doctorandus a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Stiinta si logica iti pot spune: nu stim daca crestinismul este adevarat, nu stim daca islamul este adevarat, nu stim daca hinduismul este adevarat, etc., etc. Profesorii universitari Mircea Flonta si Ilie Parvu, desi atei-materialisti, iti pot confirma acest lucru.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Esti un om invatat de la care ai ce invata, tu sau minrest mi ai trimis un web site foarte bun cu doc, cu seminare, dar numai stiu unde e linkul

| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

De la omul asta ai avea multe de invatat si de la minrest

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Edx.org?

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

O sa vad aber wie heisst du?

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Nu e asa de greu de aflat.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Psihologia inversa.

| Irinel15123532 a răspuns:

La fel cum nici noi nu citim Biblia (pomul vietii) ci alegem reviste la moda cu tot felul de porcarii in ele care ne intoxica mintea. Intelept este cel care alege pomul vietii.
Tu ce pom alegi?

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Iahve stia totul,asa ca el a creat totul de la bun inceput, consider ca iisus ti a cautat mereu copacul linistei,paci,relaxari,nu materialism, nu copii, nu sotie, nu nimic, el doar cauta pacea si linistea

| alex598 a răspuns:

Au mâncat