| Swabia a întrebat:

De ce daca purtăm ochelari de scafandru vedem mai bine sub apă?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ochii oamenilor sunt adaptati vederii in aer, folosind cristalinul se modifica focalizarea pe diferite obiecte.
Daca privim in apa fara ochelari, focalizarea da rateuri deoarece apa are un alt coeficient de refractie.
De asemenea, daca apa intra in contact cu ochiul, aceasta va exercita o presiune asupra globului ocular, presiune ce va modifica forma corneei, astfel distorsionand imaginea ce ajunge pe retina.

16 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Pt ca nu ne mai intra apa in ochiiwinkinghappy

| Swabia explică:

Gabrielutzu ce legatura are "promisiunile desarte si amagirea unul de celalt cu intreabarea asta?raised eyebrows...Eu as avea nevoie de un raspuns oarecum stiintific, ma rog ceea ce tine de fizica. Adica daca stam cu capu`in apa si deschidem vedem totul asa tulbure si apoi avem si dureri de cap, in schimb cu ochelari vedem totul mult mai bine in apa...Eu vrea sa stiu ce anume se intampla cu componentele ochiului? Se modifica ceva?

| Swabia explică:

Gabrielutzu ce legatura are "promisiunile desarte si amagirea unul de celalt cu intreabarea asta?raised eyebrows......Eu as avea nevoie de un raspuns oarecum stiintific,ma rog ceea ce tine de fizica. Adica daca stam cu capu`in apa si deschidem vedem totul asa tulbure si apoi avem si dureri de cap,in schimb cu ochelari vedem totul mult mai bine in apa....Eu vrea sa stiu ce anume se intampla cu componentele ochiului?Se modifica ceva?

| Swabia explică:

Gabrielutzu...Pai sa-ti zic de as incerca sa-i zic tenta asta mai inteligenta de`a ta la profa de fizica probabil ca m`as alege cu un 2!big grin...[la cat de glumeata e profa!] :-J

| Swabia explică:

Si... daca ti`i se pare atat de "simplista"zi`mi si mie te rog raspunsul concret...caci i-am zis ca daca purtam ochelari nu mai are contact cu ochii, da`n`a fost multumita de raspuns! Si pe langa intrebarea asta mai am inca vreo 149 de intrebari...tot din astea "simpliste!"laughing)

| Swabia explică:

Altadata! Acum nu am timp! Da`de aia imi pot face timp sa citesc raspunsul la intrebarea asta "simplista", mai scuti de timp de gandire si as dormi si eu mai repede! happy

| gabrielutzu a răspuns:

Uneori poate este mai bine daca am purta ochelari de scafandru si in viata de toate zilele, nu numai sub apa, poate asa nu ne-am mai lasa orbiti de tot felul de promisiuni desarte si amagiti de unul si de altul, poate asa s-ar evita macar in parte multe tragedii...

| gabrielutzu a răspuns:

Scuze, mi s-a parut cam simplista intrebarea(ca sa nu zic altceva) si am incercat sa-i dau o tenta ceva mai inteligenta...sorry.

| gabrielutzu a răspuns:

Draga, vrei sa ne certam pe intrebarea ta? :laughing

| gabrielutzu a răspuns:

Pai tu cat dormi, 24 de ore pe zi?

| Alex_9605 a răspuns:

Pentru ca sunt ochelari speciali pentru apa, incearca mai intai cu ochelari de soare sau de vedere apoi pune-i pe aia de scafandru si vei observa diferenta.

| Onutzu a răspuns:

Pentru ca apa nu mai are contact direct cu ochii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu putem vedea bine fara ei, ne acopera ochii si putem privi linistiti rechinii de pe langa noi cum se apropie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa nu ne usture ochi si sa putem vedea pe unde mergem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca nu ne intra apa in ochi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai! esti .nebun sa nu te doara ochii