| SugarAndSpice a întrebat:

De ce este covalenta caracteristica moleculelor nemetalelor, iar electrovalenta, compusilor metalelor?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In general, atomii elementelor cu caracter metalic au tendinta de a ajunge la configuratie electronica stabila prin cedare de electroni, deci se vor combina cu elementele ce au tendinta sa ajunga la configuratie electronica stabila prin acceptare de electroni.Are loc transferul de electroni de la elementul cu caracter metalic la cel cu caracter nemetalic, legatura formata fiind electrovalenta. Legatura covalenta se realizeaza prin punere in comun de electroni, si ea se intalneste la compusii nemetalelor pentru ca atomii elementelor cu caracter nemetalic isi pot completa configuratia electronica si punand electroni in comun; are loc o completare a ultimului strat electronic(cel de valenta) prin aceasta asociere.In cazul metalelor, este mai usor pentru atomii lor sa-si atinga configuratia electronica stabila prin cedare de electroni (ionul metalic astfel format are cu un strat electronic mai putin decat atomul de metal) decat sa-si completeze ultimul strat prin punere in comun de electroni.Asadar,totul depinde de usurinta cu care atomul unui element poate sa-si realizeze pe ultimul strat electronic structura stabila a gazului rar cel mai apropiat de el in sistemul periodic al elementelor. Asta e parerea mea, dar mai vezi si alte pareri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

*
In general, atomii elementelor cu caracter metalic au tendinta de a ajunge la configuratie electronica stabila prin cedare de electroni, deci se vor combina cu elementele ce au tendinta sa ajunga la configuratie electronica stabila prin acceptare de electroni.Are loc transferul de electroni de la elementul cu caracter metalic la cel cu caracter nemetalic, legatura formata fiind electrovalenta. Legatura covalenta se realizeaza prin punere in comun de electroni, si ea se intalneste la compusii nemetalelor pentru ca atomii elementelor cu caracter nemetalic isi pot completa configuratia electronica si punand electroni in comun; are loc o completare a ultimului strat electronic(cel de valenta) prin aceasta asociere.In cazul metalelor, este mai usor pentru atomii lor sa-si atinga configuratia electronica stabila prin cedare de electroni (ionul metalic astfel format are cu un strat electronic mai putin decat atomul de metal) decat sa-si completeze ultimul strat prin punere in comun de electroni.Asadar,totul depinde de usurinta cu care atomul unui element poate sa-si realizeze pe ultimul strat electronic structura stabila a gazului rar cel mai apropiat de el in sistemul periodic al elementelor. Asta e parerea mea, dar mai vezi si alte pareri.
RĂSPUNSUL ESTE:
Folositor Nefolositor
Amuzant
Inteligent Stupid
Conţinut obscen/ilegal
Caracter irelevant
Neinteligibil sau spam
*