| iSimo a întrebat:

Hei azi dau lucrare la franceza si am nevoie de radicalii verbelor la conditional prezent! urgent dau funda happy!

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Conditionalul prezent se formeaza din infinitivul verbului la care se adauga terminatiile de la imperfect indicativ. Asta e regula pentru grupele I si II. Pentru grupa a III-a, gasesti radicalii la sfarsitul manualului; nu ti-i poate da nimeni pe toti. Sunt cateva sute de verbe, ce naiba!

3 răspunsuri:
| Todoran_Razvan_1970 a răspuns:

Avoir - aur etre - ser faire- fer pouvoir-pouvr ( asta nu sunt sigur) savoir- saur cam astea mi le aduc aminte.......nu uita ca mereu trebuie sa se termine in r

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Todoran_Razvan_1970):

Radicalul de conditional al lui "pouvoir" este pourr-. Je pourrais, tu pourrais...etc.

| Todoran_Razvan_1970 a răspuns:

Scuze