| tewutu a întrebat:

De ce la noi in tara universitatile private sunt slabe din punct de vedere calitativ? In SUA sau alte state occidentale marile centre universitare sunt private. Care este diferenta?

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

In Romania universitatile private sunt niste escrocherii menite sa umple buzunarele unor smecheri. O universitate nu apare peste noapte, iti trebuie anumite dotari, trebuie stabilite programe, proceduri, actul academic trebuie tratat cu cea mai mare seriozitate, trebuie trecute niste acreditari. La mine (Canada) o institutie a capatat rang universitar dupa ce mai intai a functionat ca si colegiu niste ani, si-a creat o baza materiala si o reputatie foarte serioase.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca universitatile private din afara au in spate zeci, sute de ani de experienta nu ca cele din Ro.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Diferenta este ca noi suntem cu cca 50 de ani in urma tarilor occidentale dezvoltate si cam cu 100 in spatele SUA.