| AlexDorinel a întrebat:

De ce liceul prostește copiii?
(Incep sa fumeze,sa se drogheze,sa bea,sa facă mistouri din orice, sa injure non stop si multe altele)

20 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pt ca tara o duce rau oamenii au numai probleme

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu mai generaliza toate liceele cu al tau.

| sierra1 a răspuns:

"De ce liceul prostește copiii?"

Dorinel mamă, ți-am mai spus, dacă ăste e cazul tău, e nașpa dar NU GENERALIZA!

| mihai69 a răspuns:

Nu liceul vă tâmpește, ci voi singuri și anturajul, plus media și internetul urmărite fără discernământ.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Liceul?
Mai bine zis comunitatea happy
Iar asta se transmite din persoana in persoana, influentele, "moda"... acum ca acea perioada coincide cu liceul... asta este.

| Catrice a răspuns:

Asta se incepe din școala generală...

| Frank51 a răspuns:

Ai mai intrebat asta si ti s-a raspuns. Majoritatea sunt roboti usor de manipulat, sa nu uitam ca statul te vrea prost si sarac, ca sa ii platesti taxele. Deci asta vine de sus de la conducere, nimeni nu vrea sa fi destept si sa iti controlezi creierul, companiile de tigari isi iau partea, companiile de bautura isi iau partea, guvernul isi ia partea, si tu ramai cu coada intre picioare. Ideal este sa fi intr-un echilibru, asa cum a zis cineva la un stand up, nici sa nu te speli pe dinti deloc, dar nici sa faci cum recomanda ei dimineata seara si dupa fiecare masa laughing

| siriusblack98 a răspuns:

Efectul de turmă

| Werrich a răspuns:

Copiii fumeaza de la 11 ani.

| Nilsson a răspuns:

Depinde mult și de anturajul din care aceștia fac parte.
Oricum liceenii sunt la vârsta când vor să braveze și să pară ca cei mari, deși adulții ar trebui imitați in lucrurile bune, nu în prostie.

| NotNamed a răspuns:

Nu liceul este responsabil de asta ci anturajele.

| MValentin a răspuns:

Nu ii prostește, eu consider ca felul lor de a fii este deja prostesc si liceul doar ii stimulează.
Eu in anii de liceu si in toata tinerețea mea n-am pus ever tigara/droguri in gura, sau sa fiu ala fuckboy/badboy.
Am fost prietenos mi-am vazut mereu de treburile mele si uite astfel am ajuns sa fiu printre singurii din clasa sau scoala ce nu erau luati la misto sau etc.

| Dobrinx a răspuns:

Pentru ca este plin de adolescenti. In generala mai era cum era, parca aveai frica de profesori, sa nu mai vorbesc ca nu aveai sange in c***e sa chiulesti :]]] Cel putin asa era cand eram eu in generala.

La liceu nu te cunoaste mai nimeni, si ca sa "te crezi smecher" te iei si tu dupa turma. Daca turma fumeaza asta faci si tu, sa nu fi ala mai prost...

Din totalul de 20-30 profesori sunt maxim 5-7 care stiu sa se impuna si sa obtina respectul copiilor, restul nu au putere sa faca nimic.

Imaginea sta cam asa. In clasele 9 - 10 iti gasesti anturajul, singur decizi in ce grup stai. Daca alegi baietii "smecheri" o sa cautati sa va baieti unii cu altii mereu, sa chiuliti sa aveti arfe, adica prostii clasei. In clasa a 11 esti intre anturaj si liceu, iar in a 12 te trezesti la realitate big grin

Pacat ca dupa ce te trezesti la realitate este cam tarziu sa mai fi apreciat de profesori / colegi.

Eu am terminat liceul si am trecut cam prin toate fazele astea. Nu am fumat, insa chiuleam, mergeam in localuri si o dadeam pe bautura. Pacat ca la mine a fost invers, am fost bun in 9-10 si prin a 12 nu prea am mai avut interes fata de liceu.

In concluzie, cand pleci la liceu poti sa pleci fraierul clasei a 8 si acolo, pentru ca nimeni nu te cunoaste, sa ai arfe in tine de parca erai cel mai tare din clasa ta... Toti vor sa fie smecheri, "populari". Majoritatea au impresia ca daca fac "caternica" la ore sunt smecheri :]]

Deci nu, nu liceul ne prosteste, ci noi singuri. Noi alegem ce si cum sa fim acolo. Luam decizii gresite singuri si le consideram decizii corecte. Csf, asa este in viata;]

| Cosimo11 a răspuns:

Nu e vina liceului. Tine de caracterul tau

| neludana2000 a răspuns:

Nu liceul este de vina, pune-te in situatia unuia dintre ei, daca-i fi tu, ai fuma, sau n-ai fuma, si zi si de ce? in ambele cazuri. Astfel ti-ai raspuns singur la intrebare.

Răspuns utilizator avertizat
| neludana2000 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Perfect, ceilalti care se strang acolo n-au intelepciunea si vointa ta. Bravo, felicitari.

| Seby2252001 a răspuns:

Nu liceul, anturanul si depinde in ce grup de prieteni stai!

| HellloKitttyy a răspuns:

Pentru ca mai nou asta e generatia de astazi.

| MValentin a răspuns (pentru HellloKitttyy):

Nu o baga pe asta, daca incepi cu generatia de astazi tu avand 100% maxim 25 de ani.
Si chiar daca aveai mai mult, este vorba subiectiva de persoana la persoana nu de o generatie. Am vazut copii de 10 ani mult mai deschiși si inteligenți decat o pălugă paroasa de om la 30 ani