| KatJolie a întrebat:

De ce minciuna este considerata o greseala mai grava decat fapta gresita si necesita o pedeapsa mai grava?

4 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Minciuna este un act premeditat.

| RXN a răspuns:

Minciuna e act premeditat, iar de multe ori are consecinte mai grave decat o fapta gresita. Minciuna e ca un lant, de ea se leaga tot mai multe lucruri, care in general tot ce fac e sa distruga.

| GeorgianaDragus a răspuns:

Pentru ca minciuna este facuta din adins, pe cand fapta gresita poate fi si din intamplare, fara voia ta

| d3utzsa a răspuns:

Pentru ca daca minti esti costienta ca ai facut acest lucru...

pe cand daca gresesti, poate o faci fara sa-ti dai seama