| klausvd a întrebat:

De ce Muntii Retezat au cel mai mult relief glaciar din tara? Am primit intrebare la geografie si imi pune 10 pe raspuns (daca e bun)

6 răspunsuri:
| eXtreme21 a răspuns:

Are multe lacuri glaciare.Sunt 80 de lacuri, printre care lacul Zanoaga cel mai adanc din Romania(29 m adancime)
Sper ca am putut sa te ajut.

| AverageIAlex a răspuns:

Deoarece au in mare parte peste 2000 m, iar la aceasta altitudine se intalneste relieful glaciar. Cred, nu sunt sigur!

Uite ca am gasit ceva ce te-ar putea ajuta : http://opengis.unibuc.ro/....../index.php

| klausvd explică (pentru AverageIAlex):

Nu e asta, nu sunt cei mai inalti munti din Romania.

| AverageIAlex a răspuns (pentru klausvd):

Unde am zis ca sunt cei mai inalti? Invata sa citesti.

| Rebecaaa29 a răspuns:

Foarte simplu. Muntii Retezat au cel mai mult relief glaciar deoarece se afla la altitudini foarte inalte de peste 2000 de m. Si daca un munte depaseste 2000 de m atunci el are relief glaciar. Iar muntii retezat se afla la peste 2000 de metri si din aceasta cauza au cel mai mult relief glaciar din tara. Funda?

| AverageIAlex a răspuns (pentru Rebecaaa29):

Nu are nici o logica ce ai scris.