| NicoleSova a întrebat:

De ce o tesetura uda, vopsita intr-o culoare intunecata, nu se recomanda a se afla un timp indelungat in contact cu o tesetura alba? Dau funda pentru raspuns corect

Răspuns Câştigător
| prye a răspuns:

Pentru ca cea alba s-ar murdari si iar ar aparea difuzia

3 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Multe vopsele folosite pentru vopsirea țesăturilor în culoare închisă sunt vopsele proaste și care mai ies la apă și ar murdării țesătura albă. Tocmai de aceia, se spune că nu trebuie să pui la înmuiat lucruri albe, cu lucruri colorate. etc

| kajen4ever a răspuns:

Pentru ca asa a fost scris de la dumnezeu.

| CristinaCriss001 a răspuns:

Deoarece culoarea din tesatura inchisa, uda iese, impregnandu-se pe cel alb.