| anonim_4396 a întrebat:

De ce profesorii din liceu sunt atât de dezinteresați, iar cei din facultate atât de aroganți? Sincer nu am reținut nimic din cugetările lor personale, independente de carti

24 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Faptul ca nu retii o cugetare a unui om, nu-i pentru ca-i dezinteresat profesorul sa ti-o explice, ci pentru ca nu-i intelegi tu sensul.
Dar nu-ti fa probleme, ca nu-i nevoie sa retii cugetarile profesorilor cand mergi la scoala, ci materia care se preda acolo. Iar aceea se poate invata acasa, cu manualul in mana, sau pe internet, unde mai sunt postate cursuri similare.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Sunt mai capabil intelectual decât tine și tot neamul tău la un loc, frustrato. Tu te afli aici ca sa ataci subtil lumea? Acritura

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tot ce ai scris aici denota contrariul.
In ce priveste capacitatea ta intelectuala, da-mi voie sa ma indoiesc, dovada este chiar topicul acesta, scris de tine.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

A vorbit foamea din tine

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Care foame, baiete?
Vorbesti cumva de ce simti tu, acum?

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si te mai miri de ce este atat de greu pentru tine, sa intelegi cugetarile profesorilor.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Băbăciune frustrata secătuită de foame și prostie

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar in creierasul tau, baiete laughing

| sierra1 a răspuns:

Deci toți sunt aroganți sau dezinteresați?

Îhî, și doar tu ești porumbelul păcii, nepătat, impecabil și perfect...mai incearcă

| Ødegaard a răspuns (pentru sierra1):

Parerea ta cam coincide cu a lui tanti de mai sus. Ar fi pacat sa devii o acritura, asa de tanara, plus ca am scapat de ambele tabere acum ceva timp. Bye

| sierra1 a răspuns (pentru Ødegaard):

Deci am dreptate: tu ești geniul carpaților (cu c mic desigur)!

| Ødegaard a răspuns (pentru sierra1):

Daca nu ai bani de țigări mai bune îți dau eu cu camătă

| sierra1 a răspuns (pentru Ødegaard):

Ar fi trebuit să fie ceva comic și noi să râdem?

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Care voi?

| Wr3nch a răspuns:

Primii ar vreai sa fie in locul celorlalti si ceiltalti stiu ca mai sus de atat nu se poate in sistem fara sa te bagi in politica.

| DaniTDCI a răspuns:

Depinde de fiecare profesor, cum e el ca persoana si asa mai departe. La ce salarii au nu e de mirare, isi dau si ei interesul in functie de cat castiga.

| Mirel4412 a răspuns:

Bani usori si fara efort

| Alverto a răspuns:

Nu îți fă griji! Din fericire aceste lucruri vor dispărea odată cu integrarea roboților ca profesori activi, care îi vor înlocui pe profesorii umani. Și asta e bine deoarece ei nu au emoții sau caracter personal, sunt setați sa se compoarte bine cu elevii și să facă ce nu au reușit acei profesori dezinteresați. Cel mai probabil stră-nepotii tai vor fi primii urmași beneficiari fiindcă primii roboti de genul vor apărea în USA, Rusia, UK și după câțiva ani buni la noi in Ro cum se întâmplă de obicei cu inovațiile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

În acord cu elevii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu-i pune pe toți în aceași oală. Eu în liceu am avut parte de profesori care au dat dovadă de mult profesionalism și interes.

| Flavianadx a răspuns:

Explicatia cred ca sunt banii. Bani mai multi -> aroganta mai multa.
Bani mai putini -> dezinteres mai mult.
Cugetarile lor = 0 in ambele cazuri, asta nu e un criteriu.

| GusticelMititel a răspuns:

Cei din liceu sunt plictisiti de viata, prost platiti si incep sa faca treaba de pomana pentru ca li s-a urat de job-ul lor. (unii nu toti)

Cei din facultate se cred miezul de la macaroana ca sunt profesori universitari si se comporta ca atare.

Desi, daca stau sa ma gandesc, parca mai mult le pasa elevilor de liceu de un profesor pe care l-au avut probabil 4 ani la rand, decat le pasa studentilor de un profesor universitar de care abia asteapta sa scape si pe care o sa il vada un singur semestru, la 2-3 seminarii si la examen.

| GiuliaMariaaa a răspuns:

Toți profesorii sunt diferiți. Poate sunt dezinteresați sau plictisiți de profesia lor.