| anonim_4396 a întrebat:

De ce se inflameaza asa de tare asa-zisii credinciosi daca sunt alte pareri decat aceea ca ar exista dumnezeu?

Răspuns Câştigător
RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Cel mai probabil se inflameaza pentru ca pentru ei ideea de dumnezeu si religiozitate face parte din identitatea personala.
Realitatea este ca foarte multi se "inflameaza" cum spui tu. Ideal ar fi sa nu se intample asa pentru ca nu i-a atacat nimeni personal. S-a pus doar in discutie ideea de dumnezeu si religie crestina. A nega existenta dumnezeului crestin este la fel cum a nega existenta lui zeus, allah sau a altei zeitati. Logic si rational vorbind.
Discutand la nivel de legalitate in termen de "ofensa adusa autoritatii" adica blasfemie, nu exista niciun delict moral sau legal in acest caz. Blasfemia nu mai este considerata crima de mult timp. Cel putin nu in tarile civilizate.

15 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Asa cum tu sustii sus si tare ca NU exista Dumnezeu, tot asa sustin si crestinii ca exista.Nu e cazul de nici o "inflamare", asa cum afirmi.Cred ca ai mai pus intrebarea asta si sincer, sunt convinsa ca esti lamurit, dar probabil ai chef de niste partide bune de rafuiala, altfel nu-i inteleg rostul!

| psiholoaga a răspuns:

Pentru ca oamenii religiosi iau religia ca o parte importanta din identitatea lor. Nu e vorba numai de religie, ci de tot ceea ce oamenii includ in propria identitate (ego). Unii se inflameaza cand ai alta parere despre taierea copacilor, despre consumul de carne, despre mama lor... Eu cred ca, spusa pe un ton respectuos, orice opinie e acceptabila. Daca nu iti impartasesc parerea, nu inseamna ca te atac ca persoana sau ca nu te respect. Totul tine de respectul pe care il purtam celor cu care vorbim.

| Parintele a răspuns:

Ptr ca religiosii sunt ca niste pui de mata care nu pot supravietui fara mamica lor. Daca le iei mamica au impresia ca raman orbi si neajutorati + de asta ei spera sa traiasca vesnic in rai.deci le este frica de moartea in absenta lui d-zeu. Le este teama ca nu ajung nicaieri.Cred ca ar prefera sa ajunga in iad decat sa nu mai existe dupa moarte.Sunt oameni slabi care se apara ca niste animale.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Pt ca cei care cred in Dumnezeu il iubesc si trebuie sa il sustina pe Dumnezeu.happybig grin

| Ben. a răspuns:

Fiindca sunt credinciosi doar cu numele.si campioni la batut q pumnul in piept.

| Alexandrinaa a răspuns:

Asa cum. gusturile nu se discuta, nici dumnezeii fiecaruia nu se discuta. Nu as vrea sa jignesc, dar dintre crestini, cei care nu accepta, sau nu tolereaza alte pareri, consider ca sunt limitati in gandirea lor. Faptul ca accepta o idee nu inseamna ca o sa o si adopte. Una e sa nu fii de acord cu o parere, si alta e sa faci scandal sau sa jignesti pe cel care are alta parere. E chiar urat! Un adevarat credincios este credincios pentru sine, fara sa-i "corupa" si pe altii in mreaja lor. Fiecare cu pacatul sau si sa si-l asume. Daca eu, de exemplu, sunt mai sceptica, asta nu inseamna ca acum o sa iau fiecare crestin in parte sa-l injur sau sa-l jignesc ca e prost sau ca e nu stiu cum, doar pentru ca ideile lui nu concorda cu ale mele. Fiecare cu ale lui. Atata vreme cat nu jignim credinta celorlalti si nu face injurii la adresa nimanui, fiecare e liber sa isi spuna opinia.

| christian a răspuns:

Ai pus intrebarea asta ca sa auzi cat mai mult denigrari la adresa crestinilor.Cunosc genul asta de persoana, las-o asa, nu te mai stresa!

lolita
| lolita a răspuns:

Fiecare isi apara parerile si tu ai pus o intrebare de genul: eu tin cu Steaua de ce ceilalti tin cu Dinamo, sau mie nu imi plac manelele de ce voua da. astfel de intrebari nu isi au rostul sa incercam sa nu ne mai certam pe teme din astea ca nu ajungem nicaieri. happy

| hashe86 a răspuns:

Pentru ca religia a fost mereu un punct sensibil pentru oameni. alti chiar omoarasau se sinucid pentru religia lor(musulmanii), iar altii se simt jigniti ei insisi atunci cand cineva aduce cuvinte urate la adresa religiei lor. eu sunt crestin, nu unul etremist ce i drept, dar sincer uneori ma simt deranjat cand vad aici anumite comentari urate si rau-voitoare. e de fapt singurul lucru care ma, citez, "inflameaza" pe acest site. eu nu m-am legat de cei care nu cred in Dumnezeu, sunteti liberi sa credeti in ce doriti, de aceea cred ca nici ei nu ar trebui sa ne atace pe noi crestinii.
daca ii deranjeaza atat de mult inflamarea unora, sa evite subiectul.

| Dl.Inginer a răspuns:

Psiholoaga are dreptate intr-un fel, daca au alta parere nu inseamna ca se inflameaza.Subscriu la raspunsul lui David, asta e rautate, si la al Annei, ca intrebarea nu-si are rostul si e pusa doar pentru rafuiala.

| Danny _3256 a răspuns:

Eu zic asa, crestinii cred intr-un Dumnezeu viu si adevarat iar cei care nu cred se inflameaza de ciudalaughing!

| davvid a răspuns:

Bravo Lolita, Anna, Danny si Christian. E o intrebare foarte stupida.Haideti sa ignoram asemenea rautati.Va multumesc

| joy a răspuns:

Daca crestiini ar tacea atunci cand unii Il denrigreaza si blasfemiaza pe Dumnezeu, ar insemna ca sunt de-acord cu cele spuse de voi.Nu se inflameaza nimeni, cu atat mai putini crestinii, care sunt oameni cu bun simt, la locul lor, respectuosi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiindca acest crestini tin la voi ca la fratii lor rataciti si ar dori ca sa fiti si voi cu ei impreuna.fiindca va considera traitori in intunerecul nestiintei de DUmnezeu si vor sa va scoata la lumina cunoasterii de DUmnezeu.fiindca daca eu vreau sa te ajut, nu pot sa intru in mocirla ta sa te sterg, si sa te prezint curat fiindca nu am fi nici unul dintre noi, dar daca-ti dau mana te scot afara, si te spal, si te sterg pot sta altfel de vorba cu tine. dar despre asta putem vorbi foarte multe.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Anna, christian, cred ca nu prea ati citit niste raspunsuri de pe acest site vis-a-vis de necredinta in dumnezeu. Dati un semn daca vreti sa va dau link-uri. Eu nu am nimic cu crestinii, sa creada in ceea ce vor sa creada, de asta avem creiere, insa niciun crestin nu are dreptul sa imi spuna ca sunt stramb daca nu cred in dumnezeu. Eu nu v-am spus voua ca trebuie sa mai ganditi un pic. Am spus doar ca ar fi bine daca ati experimenta si partea cealalta. S-ar putea sa nu mai credeti la fel de tare. Hmmm, ce ziceti? Eu cred in lipsa unui dumnezeu tocmai prin prisma experientelor personale, dragii mei. Am experimentat si una si cealalta. Si m-am decis sa-mi iau viata in propriile maini.Si, mai ales, creier, pentru ca am vazut ca pot multe, foarte multe, aproape totul. Got it? Intrebarile nu sunt adresate pentru rautati. din punctul meu de vedere, polemica ok naste progres. Tacerea si neutilizarea materiei cenusii nu poate naste decat monstri. Think about it. In rest, sa fim sanatosi cu totii!