| anonim_4396 a întrebat:

De curand am aflat ca mama tatalui meu a fost sora cu tatal mamei felei cu care vorbesc. Ce grad de rudenie este intre noi?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu cum este la alte denominatiuni religioase dar BOR accepta casatoria religioasa de la gradul VIII, dar poate da dispensa pentru casatoria rudelor de la gradul V, asa ca va puteti si casatori, atat civil, cat si religios.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunteti rude de sange de gradul VI, popular spus veri de-al doilea.

| mi25 a răspuns:

@Ioandelasal: Casatoria religioasa nu este admisa de biserica pana la gradul IV de rudenie, adica veriisori (veri primari cum se mai spune). La fel si cea civila.
De la acest grad de rudenie se tine cont doar in anumite zone si ca ceva informativ ca de la Râm ne tragem.

| mi25 a răspuns:

Nu sunteti nici un grad de rudenie. Doar informativ, la tara, se spune: suntem rude pe de departe. Aici este vorba ca in arborele genealogic esti ruda de gradul 6, asa ca va puteti casatori, sanatosi sa fiti.

| LifeLust a răspuns:

Bunica ta cu bunicul ei sunt frati.

Veri de gradul 2.

| aimond a răspuns (pentru LifeLust):

In termeni populari da, asa am ajuns si noi la concluzia asta, dar in sine ei bunici nostri ca frati sunt considerati rude de gradul 2. Ceia ce noua ne rezulta ca urmarind gradele de rudenie sunte de gradul 6. Acum nu stiu exact de asta am intrebat pentru ca parintii nostri tot asa cred si ei.

| LifeLust a răspuns:

Verii primari sunt de gradul IV de rudenie; verii al doilea sunt in gradul VI de rudenie.

https://www.ganduridinierusalim.com/......casatorie/

https://legeaz.net/images/stories/gradele-de-rudenie.jpg

| aimond a răspuns (pentru LifeLust):

Noi fiind de gradul 6 asta face ca noi putem impartii pana la 6.25% gene comune. Asta calculat, in realitate niste analize ne poate spune exact daca exista riscuri.

Din punct de vedere legal vad ca pe internet scrie ca ne putem casatorii. Sunt interzise casatoriile inter rudele pana la gradul 4 inclusiv. Ce zice biserica pentru ca nu imi este prea clar, sunt foarte multe pareri pe internet. Cu siguranta o sa ma interesez si de un preot dar momentan sunt in afara tarii.

Am ajuns intr-un punct in care deja ne gandeam sa ne casatorim, iar dintr-o data am descoperit aceste lucruri.

| aimond a răspuns (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult. Am ramas socati cand am aflat.

| Ioandelasal a răspuns (pentru aimond):

Nu stiu cum este la alte denominatiuni religioase dar BOR accepta casatoria religioasa de la gradul VIII, dar poate da dispensa pentru casatoria rudelor de la gradul V, asa ca va puteti si casatori, atat civil, cat si religios.