| anonim_4396 a întrebat:

De unde este expresia "Daca votezi ca bou bei apa ca vaca"?

5 răspunsuri:
| Elelei a răspuns:

E o chestie inventata recent de unul fara minte si care nu inseamna mai nimic. Ce zice, nu are logica.

| sierra1 a răspuns:

Chiar, De unde este expresia, că n-am mai auzit-o!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Iohanis vă zice asta voua, in stilul lui de a vorbi, sa fi precaut, sa nu fi bou

| ValentinGabi a răspuns:

Nu a auzit-o nimeni ...ai auzit-o tu pe la vreo cârciumă prin sat glumeam bătrâni la un pahar.

| JicaContra a răspuns (pentru Elelei):

Votezi ca un bou: infumurat, puternic dar imbecil
bei apa ca vaca: o sa traiesti ca un animal rumegator care in viata nu face altceva decat sa rumege toata ziua si atat

nu stiam expresia, deci nu stiu de unde vine, dar asta mi se pare ca spune