| Alex0125 a întrebat:

Deci am media generala 10 si toti de la mine de clasa copie la teste, toate temele etc.Am inceput sa ma simt exact ca o carpa de sters pe jos, pentru ca am impresia ca toti se folosesc de mine numai pentru a lua note mari.Cum as putea sa schimb asta?

17 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Nu le mai da sa copieze temel tale. Daca te vor ignora inseamna ca ai fost doar o enciclopedie pentru ei, nu un prieten.
Mai bine apreciat doar de profesori decat cu prieteni falsi.nu incuraja coruptia, ca avem destula in tara.nu ne mai trebuie inca o generatie.

| BodyFleci a răspuns:

Daca ai avea media 10 nu ai scrie "copie la teste" laughing Se zice "copiaza la teste" analfabetule! Deci intrebare fara rost.

| corolav a răspuns (pentru BodyFleci):

Ai dreptate, dar și tu ai o greșeală în textul tău. „analfabetule" este un vocativ și deci înaintea sa trebuia să pui o virgulă.
Așa spune regula vocativului.
Dacă e la început de propoziție,, se pune virgulă după.
La mijloc, se pune între virgule.
La sfîrșit, se pune virgula înainte.

| BodyFleci a răspuns (pentru corolav):

Vai... am uitat sa spun am uitat sa pun o virgula. Fata de greseala ta este mult mai mica si daca nu te-ai prins am zis-o la "misto".

| AlinnutSsa a răspuns:

Buna!
Wow, pentru mine este o uimire ca ai media generala 10, deoarece in zilele noastre mai toti au decazut la invatatura [si eu putintel blushing].
Continua sa iei note mari!
Incearca sa le explici colegilor tai cat de greu este sa inveti si sa inveti pentru altii. Daca nu inteleg pur si simplu spune-le NU! Nu este corect fata de tine care inveti sa ii ajuti pe lenesii aceia. Este adevarat ca apoi te vor ignora si poate ca nu vei mai avea prieteni, dar mai bine singur decat cu asa persoane. Gandeste-te ca ei practic iti fura notele. Invata sa spui NU, cand este nevoie!
Succes! si nu te mai lasa calcat/a in picioare! Si continua tot asa!

| Niiiicu a răspuns:

Salut, stiu cum este insa nu prea poti schimba situatia, deoarece asta ar insemna sa copiezi si tu, insa nu iti recomand, tu prveste lucrurile in felul asta:ei copiaza si tu inveti dar aveti aceleasi note, insa ei nu au cunostintele tale iar mai departe vei merge cu mintea nu cu copiatul, de copiat poate oricine dar de invat nu preahappywinkingsucces

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa asa o sa fi apreciat nu le da tot daca copiaza stai si tu in ultima banca sa te lase in pace uneori viata e grea si nu poti sa schimbi nimic! Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Simplu, nu le mai da să copieze! Spune-le că, dacă vor, îi ajuți să înțeleagă problema respectivă, dar nu le mai permite să copieze temele și la teste.

| rutanklan a răspuns:

Pai fa-ti doua teme. Una gresita pentru ei si una corecta pentru tine. Si lor da-le-o aia gresita. La examene pune-te singur in banca.

Sau pune picioru in prag. Fii barbat ce pana mea si cere-le ceva in schimb. "Bah mie ce p+++ mea imi iese daca tot copiati de la mine". Si daca is fete, cu atat mai bine. Poate pica ceva happy.

| DnBSniperZs a răspuns (pentru rutanklan):

Imi place cum gandesti prietene laughing)

| NemNUZ a răspuns:

Deci media generala 10 nota ai? Mda pentru asta nu era nevoie sa intrebi pur-si-simplu nu-i mai lasi sa copieze sau daca vrei ii lasi in schimb la ceva big grin si acum pot sa spun si eu ca oricare cocalar(Alex_.),, si mie mi s-a intamplat,, laughing (dar eu sunt de cealalta parte ) laughing

| ViVi99 a răspuns:

Spune-le profesoriilor/dirigintelui. nu ii mai lasa sa copieze de la tine. spune-le nu! Sigur nu toata lumea iti este prieten doar pentru ca iti pot copia tema sau la teste. Nu te lasa influentat de nimeni si incearca sa le explici colegilor tai ca nu le poti da mereu temele. uite, de ememplu, si eu am media 10 la scoala, dar am zis nu cand au vrut aia sa copieze tema. sau, le-am spus ca nu am stiut-o. Acuma nu ma mai deranjeaza nimeni. nici la teste! baftawinking

| Roxin_Alex_1989 a răspuns:

Ai putea sa le zici nu nu va mai las sa profitati de mine(si mie mi s-a intamplat)

| Patyi a răspuns:

Nu le mai da temele tele sa le copieze iar la teste nu-i lasa sa copieze(pune un penar in fata lucrarii)!

| xXteLOVEscXx a răspuns:

Pai nu ar functiona asa. schimbata adica fii indiferenta daca zic asa de genul asta cat face bla bla sau se uita la tine spune-i profesoarei sau daca te clarifici bine zile chiar tu vorba asta:
''De azi nu mai sunt carpa ta! Nu mai iti zic nimic!''. Sau daca fac misto de tine ar trebui sa fii tare ca ei adica sa te impotrivesti cu aceleasi arme.Si nu mai stiu ca la mine si eu am tot note de 10 si nu ma duc de nas ca sunt tare-n gura si ma impotrivesc

Succes sau bafta.

| BlackAngel97 a răspuns:

Sall! Eu te sfatuiesc sa nu ii mai lasi sa copieze nimic de la tine si atunci o sa vezi cine iti este prieten cu adevarat si cine nu. Daca o sa vezi ca toata lumea te ignora nu trebuie sa te simti prost trebuie sa iti gasesti prieteni adevarati. Succes :*love struck

| anutza08 a răspuns:

Sa te schimbi tu? Nu o face. Trebuie sa ai pe langa tine doar prieteni care te ridica si te incurajeaza. Daca nu le-ai da atunci te-ar lau ca pe o tradatoare.Continua da-le. Nu ai ce face..sa spui cuiva, pe urma incep sa te evite. Mai bine ai note mari tu, sa fii folosita dar inca bagata in seama.Nu iti face griji.Meritul tau se v-a vedea in examene precum al lor, nu se stie.

| Alifa a răspuns:

Am si eu asa ceva in grupa e si normal ca nu am note de 10 toate dar majoritatea.Eu procedez astfel cind ma cheama ii ignorez sau ma fac ca nicmic n-am scris
2 Dau numai la cei care stiu adica sunt sigur ca ma vor ajuta si care ma ajuta.In ziua de azi trebuie pentru tine sa faci tot ca asa e mai bine dar prietenii inca nimic nu inseamna.Credca nu ei iti vor da viitor bani masi sotie copii...big grin

| Rossie a răspuns:

In primul rand nu trebuie sa le dai la toti sa copieze deoarece daca le dai o data mereu vor veni la tine. iar apoi nu vei mai scapa de ei. Tu trebuie inveti sa spui nu si sa ai orgoliul tau propriu. daca sunt prieteni mai apropiati cu care te mai ajuti e ok. dar nu-i lasa pe ceilalti sa profite de tine si fa-te respectat in fata celorlalti. Dupa mai multe refuzuri si ignorari vei vedea ca vor renunta sa te mai piseze cu certul temelor sau copiatul la teste. Sper ca te-am putut ajuta..Si nu uita..Sa nu-ti fie teama sa spui NU!winkinghappy

| Lorraine a răspuns:

Alex, parerea mea este ca din cate ai spus tu, esti un baiat silitor.Nu ii mai lasa sa copie..ca asa isi bat joc de tine.Incearca sa le explici ca nu este bine ce fac. Daca vor invata vor lua si ei note pe merit.Si tu, incearca sa te simti mai bine in preajma lor.winking