| Gabel96 a întrebat:

Deci mai sunt cam 7 saptamani, imediat se va termina anul scolar si trebuie sa i au o decizie in privinta liceului. In momentul de fata sunt elev la un liceu tehnic in clasa a 9-a pe profilul mecanic auto. Din anumite motive as vrea sa ma transfer de la acest liceu si am mai multe optiuni deoarece am o medie bunicica dar dintre toate optiunile una ma intereseaza mai mult si aceea este stiintele naturii. As vrea sa stiu care ar fi beneficiile acestui profil in comparatie cu cel actual si mai exact la ce facultati as putea da mai departe. Sunt deschis la orice sugestii. Astept raspunsurile voastre. Multumesc

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Mai pe intelegerea ta:
* daca, dupa terminarea liceului, doresti sa muncesti ca mecanic auto ramai acolo unde esti acum--- ai o calificare atestata printr-o diploma.
*daca, dupa terminarea liceului, doresti sa studiezi si sa obtii o calificare profesionala superioara celei de mecanic auto, atunci opteaza pentru un liceu de stiinte ale naturii. Cunostintele dobandite intr-un astfel de liceu, te pot ajuta sa alegi, dintr- o multime de facultati, pe cea dorita. Dupa absolvirea facultatii poti avea o calificare superioara de : jurist, medic, economist, profesor, inginer etc.Alegerea si decizia iti apartin!

7 răspunsuri:
| Georgyyyyyyy a răspuns:

Buna. faci pe saptamana 4 ore de mate, 3 de fizica, 3 de chimie, 2 de biologie, 3 de romana(in clasa 9 faci 4 ore ), faci mai putina istorie(1 ora), geografie(1 ora), engleza si franceza 2 ore, in clasa a 9 a o sa faci logica, o materie usoara si o sa ai o singura ora pe saptamana iar in a 10 a va fi inlocuita cu psihologia si antreprenoriala, la fel de usoare.
In legatura cu tezele : se da obligatoriu la romana si matematica si ai de ales 2 dintre urmatoarele obiecte: biologie, fizica si chimie si la cele 2 alese de tine vei da teza.
Bacul il vei da obligatoriu la romana si matematica si de ales 1 materie dintre fizica, biologie si chimie.Pe langa asta acum toti elevii vor da oral la eng/franceza/germana ce prefera fiecare si info.
Ca sa faci fata la acest profil si sa ai note mari trebui sa te descurci bine cu materiile de baza:mate, fiz, chimie.
Poti urma orice facultate doresti, insa cel mai bine este sa urmezi una de profil. dar nu este obligatoriu, poti merge si la informatica, daca iti place matematica.

| Gabel96 explică (pentru Georgyyyyyyy):

Ok asta am inteles, dar eu as vrea sa stiu daca beneficiile acestui profil sunt mai avantajoase decat cele ale actualului. Si care ar fi facultatile de preferat in urma terminarii liceului pe profilul stiintele naturii?

| Gabel96 explică (pentru Georgyyyyyyy):

Ok dar as vrea sa stiu daca am anumite beneficii de pe urma acestui profil in comparatie cu cel actual. Si care sunt facultatile preferabil de urmat dupa ce ai terminat liceu pe acest profil? Multumesc

| Gabel96 explică (pentru alessia5158):

Iti multumesc pentru raspuns, cred ca voi opta pentru stiintele naturii. Toate cele bune

| alessia5158 a răspuns (pentru Gabel96):

Te felicit pentru alegere si multa bafta la examene!

| alessia5158 a răspuns (pentru Gabel96):

Mai pe intelegerea ta:
* daca, dupa terminarea liceului, doresti sa muncesti ca mecanic auto ramai acolo unde esti acum--- ai o calificare atestata printr-o diploma.
*daca, dupa terminarea liceului, doresti sa studiezi si sa obtii o calificare profesionala superioara celei de mecanic auto, atunci opteaza pentru un liceu de stiinte ale naturii. Cunostintele dobandite intr-un astfel de liceu, te pot ajuta sa alegi, dintr- o multime de facultati, pe cea dorita. Dupa absolvirea facultatii poti avea o calificare superioara de : jurist, medic, economist, profesor, inginer etc.Alegerea si decizia iti apartin!

| KinderashaXD a răspuns:

Liceul tehnic petru maior happy

| Teodora201 a răspuns:

Tu decizi ce faci nu iti poate spune cineva ce sa faci! E viata ta si tu trebuie sa decizi!