| anonim_4396 a întrebat:

Deci, nu mai am mult timp pentru examenul national si eu nu prea inteleg Matematica, in clasele 6 si 7 am inceput sa nu mai invat la ea iar acum nu o mai inteleg deloc, ce pot sa fac, o sa dau teza nationala din ea, mentionez ca la meditatii ar fi cam prea tarziu sa merg. Chiar astazi am incercat sa invat din cartea de evaluare nationala dar nu am prea inteles, chestia e ca eu pot invata dar cum nu am mai invatat la mate de mult timp nu o mai inteleg. Ce pot sa fac?

18 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Citește și ce am scris eu pe aici :

http://www.tpu.ro/......-p-s-sunt/
și
http://www.TPU.ro/......au-fundoi/

Poate astea te vor ajuta, cu ceva.

Sunt diverse Enciclopedii de Matematică, și dicționare de Matematică unde poți să mai găsești explicații utile, ca să înțelegi despre ce este vorba.
Tot din manuale de matematică trebuie să înveți.
Eventual la BCS, sau la altă bibliotecă poți să te uiți pe cursuri de matematică de gimnaziu de pe vremea lui Ceaușescu, care manuale poate erau mai bine scrise, decât cele de azi.

Meditațiile de matematică știam că sunt pe bani.

| alexuts28 a răspuns:

Pai ar fi trebuit sa faci meditatii daca ai stiut ca nu te descurci, dar de acum faptul e consumat. Vorbeste cu parintii sa iti mai explice profesoara in particular, sau poate stiu un profesor bun, poate ai o sora sau frate mai mare, o ruda un prieten. happy

| MineIsLikeABridge a răspuns:

Si eu sunt in acest caz. singura chestie pe care o poti face este sa te duci la o profesoara ( chiar si profesoara ta de la scoala ) si ii spui sa reiei materia in mare parte si cred ca o sa dai bani buni, dar o sa iei o nota mai mare, sa incerci de pe net e cea mai mare tampenie, fiindca si eu pot sa scriu tot felul de prosti pe net

| GizazCraist a răspuns:

1 incearca totusi cateva meditatii
2 cumpara un memorator(un carnetel in care ai toate formulele)
3 ia un memo plus sau alt medicamnt pentru memorie in timp ce studiezi
nu e mult dar e tot ce poti face

| ellaaaaaaa a răspuns:

Asa am patit si eu. dar am zis ca nu are rost sa mai fac meditatii, sa ma complic.
am luat cartea si am trecut peste fiecare capitol. exercitiile care nu le intelegeam cautam exemple prin carte sau pe net..si imi dadeam seama dupa cum se faceau. mi-am notat cateva formule pe o foaie. cele mai importante..pe care le-am retinut m`am mai uitat pe probleme rezolvate..si ce sa vezi la rezultate? 10. dupa parerea mea e de ajuns atat cat sa poti sa iei o nota mare. Funda

| Gabriello02 a răspuns (pentru ellaaaaaaa):

In raspunsul tau ai spus: ''Am luat cartea'', te refereai la cartea de mate obisnuita, la culegere sau la cea de evaluare nationala?

| ellaaaaaaa a răspuns (pentru Gabriello02):

Pai am inceput cu cartea obisnuita de mate si am cuprins tot. apoi am citit si de prin culegere.m`am uitat pe exercitii. la cartea de evaluare nationala poti sa iei subiectele care ti se par mai grele..sau care nu stii sa le rezolvi. si te uiti la raspunsuri la sfarsit daca are..sau cauti pe net/intrebi pe cineva

| Gabriello02 a răspuns (pentru ellaaaaaaa):

Si tu chiar vrei sa cred ca ai luat 10 la teza nationala?
In ce an ai dat examenul?

| ellaaaaaaa a răspuns (pentru Gabriello02):

Acum sunt pe a 10-a..deci acum aproape 2 ani

| ellaaaaaaa a răspuns (pentru ellaaaaaaa):

Respectiv 2010. crezi ca as avea motiv sa te mint?laughing nu cred ca site-ul asta e facut sa faci misto. eu am vrut sa te ajut

| CaRamElLa05 a răspuns:

Precateste bine niste foiti de care sa te folosesti si un telefon la tine sa ai si cine sa te ajute ele te pot salva de la orce happy Intelegete cu cineva care cunoaste bine obiectul happy

| alessia5158 a răspuns (pentru CaRamElLa05):

Ai impresia ca nu o sa fie instalate dispozitive de bruiaj si camere video in sala de examen? Naiv esti! Pun'te pe invatat!--- stai foarte rau la capitolul otografia limbii romane!

| CaRamElLa05 a răspuns (pentru alessia5158):

Cine ar zice cineva care scrie Pun'te in loc de pune-te si care scrie nu o in loc de n-o Sau care inverseaza cuvintele fara sens naiv esti in loc de esti naiv si in ultimul rind sunt caramela asaca corect ar fi naiva. Cine sta mai prost la capitolul ortografie.

| alessia5158 a răspuns (pentru CaRamElLa05):

Recomandarile ortografice actuale nu au solutii pentru scrierea limbii vorbite, curente, - ci doar pentru cea literara. Pe vremea literaturii romane clasice se acorda credit acestui simt al limbii si scrierea era cu adevarat fonetica, adica se scria (aproape) cum se vorbea.

In cazul de fata, se scrie literar "pune-te pe invatat " dar, atunci cand vrei sa scrii asa cum se vorbeste, devine "pun'te pe invatat ". Apostroful noteaza caderea unei litere - si atat, adica nu poate fi inlocuit de cratima, cum cer recomandarile ortografice, pentru ca aceasta marcheaza citirea impreuna a doua cuvinte.

Daca nu stiai, limba romana vorbita este, prin excelenta, o limba apostrofica. Acesta este si motivul pentru care initiatorii portalului TPU l-au denumit " Toti pentru unu " si nu "Toti pentru unul "!

| CaRamElLa05 a răspuns (pentru alessia5158):

Daca ceva si acum se scrie asa cum se vorbeste in limba latina, si nu mai fi tu asa desteapta ca oricum nu ai scris corect ortografic si nu mai vorbi de normele literaturii ca nu ai de unde sa le stii

| alessia5158 a răspuns (pentru CaRamElLa05):

laughing

| Maran_Florin_1998 a răspuns (pentru CaRamElLa05):

Se pun camere

| Kohl_Simona_1996 a răspuns:

Nu e prea tarziu sa iei meditatii daca iti inveti poti prinde usor. Si macar o parte sa o intelegi cat de cat sa poti face ceva.