| Nevermindd a întrebat:

Desi sunt abia in clasa a x-a. imi fac griji pentru bac. Ideea e ca. imi dau seama ca nu sunt deloc buna la facut eseuri argumentative mai ales atunci cand sunt teme mai grele, mai filozofice. Nu stiu ce ar trebui sa fac pentru a-mi imbunatati capacitatea de a scrie eseuri? Sa scriu zilnic? Dupa ce regula? Cine sa mi le corecteze? Uneori..am idei bune in minte dar pur si simplu NU LE POT exprima. Chiar nu stiu cum sa imi formez felul asta de a scrie. Ar fi o idee buna sa fac pregatire?

5 răspunsuri:
| arysa a răspuns:

In primul rand la un eseu argumentativ se urmaresc urmatoarele: sa ai inceput, alineate introduse de conectori:in primul rand, pe de o parte, pe de alta, mai mult, si o concluzie. In general in inceput scrii o idee generala despre subiect apoi alineat1-argumetul 1 cu cateva exemple, argumentul doi+exemple, obligatoriu sa ai si o fraza cu in opinia mea si apoi concluzia. Nu e asa greu, urmareste regulile de mai sus si nu uita ca pana la urma e parerea ta si atata timp cat nu scrii bazaconii cum ar fi "modelul meu in viata e catalin botezatu"(perla reala) o sa iasa bine eseul. In afara de asta ceea ce ma bucura este ca realizezi inca de pe acum lipsurile si incerci sa le corectezi ceea ce este foarte bine. Eu zic sa scrii cateva eseuri din astea si sa le arati profei la sfarsitul orei, noua mereu ne spunea ca daca lucram in plus si vrem sa-i aratam la sfarsitul orei putem face asta.
Poti sa iei nota buna la bac si fara meditatii, acum e decizia ta insa daca incepi de pe acum sa faci azi ceva maine ceva pentru scoala vei vedea in clasa a XII-a ce usor iti va fi.
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste mai mult, cititul iti dezvolta foarte mult capacitatea de exprimare, stai linistita, in clasa a 12 fa pregarire, pregatirea in particular ajuta mult, bafta

| danutzz008 a răspuns:

Iti recomand sa citesti.

| MrBadGuy a răspuns:

Citește.A scrie fără a citi e la fel de irelevant precum cântecele surdo-muților.Citește, dar nu tot ce-ți pică-n mână, cum zicea marele filosof chinez la plă Chi Rilă.Nu romane gen 'Twilight' sau mizerii din programa școlară.

Pentru început, eseurile lui Montaigne și ale lui Ralph Waldo Emerson, și, mai recent, Huxley, ăștia-s ăi' mai mari în materie de eseistică. Apoi, bagă la ghiozdan 'Problemele Filosofiei' a lu' Bertrand Russell, că e mai uşurel aşe, o introducere accesibilă în filosofie.Sau 'Amurgul Filosofilor' a lui Papini.Pentru critică literară, citește-l pe Georg Brandes sau pe Lessing cu al lui "Laocoon:Eseu despre limitele picturii și ale poeziei."

| KyPy a răspuns:

O mica pregatire axandu-te pe argumentare. daca inveti si stii sa argumentezi o sa-l iei cu siguranta!