| HellGirl0 a întrebat:

Hei,TPU! Am o problema mai mare,asa...
Ideea e ca eu nu stiu ce vreau sa devin in viata, nu am planuri si sunt clasa a 8-a,deci ar trebui sa decid profilul de liceu(nu conteaza foarte mult,insa ma simt foarte nesigura).Eu aleg profilul de filologie, gandidu-ma ca vreau sa dau la drept si mai departe sa devin avocata sau ceva...Insa nici de aceasta decizie nu sunt sigura...Ma gandesc si la actorie,dar,din nou,nu sunt sigura.(Nu prea stiu sa plang la comanda,insa in rest sunt destul de talentata si cu putina pregatire cred ca m-as descurca).

Voi ce credeti? Imi puteti da mai multe idei (de facultati,servicii,etc)? Poate ma regasesc undeva intr-adevar! happy Sau cum imi pot gasi marele meu talent?laughing nu vreau chesti de genu" fii sigura pe tine" sau chestii filozofice! Stiu ca mai am timp, insa eu nu prea sunt sigura deloc de ceea ce vreau.
Multumesc!

5 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Pai noi sa-ti spunem ce ai vrea tu? happy Oricum, profilul la liceu nu prea conteaza, nu o sa inveti mare lucru la liceu. Daca nu iti place matematica (inclusiv la bac), nu da la real/info, ca exista o posibilitate destul de mare sa nu iei bacul.

| mixxjim a răspuns:

Daca inca nu stii acum ce vrei sa te faci mergi la un liceu foarte bun, la un profil care-ti asigura o deschidere catre mai multe domenii. Pe parcursul liceului te poti "indragosti" de-o materie sau de-o meserie care sa nu aiba neaparat legatura cu profilul la care esti in momentul respectiv si atunci s-ar putea sa-ti para rau. Mergi undeva unde se fac materii care-ti plac, iti sunt la indemana, chiar daca nu spui acum ca ai vrea sa te faci biolog, sa zicem, dar iti place biologia si o inveti cu usurinta. Daca nu-ti place in mod deosebit sa citesti si sa faci analize de text etc. nu te duce la filo doar pentru ca eventual te-ai putea gandi sa dai la drept, poti da la drept de la orice alt profil ai face. Deci mergi pe mate-info sau la stiinte ale naturii, daca in a 11-a realizezi ca vrei la medicina, ti-ar fi mult mai simplu decat daca ai fi la filo. Sper c-ai inteles ce-am vrut sa spun si sa-ti fie de folos happy Succes!

| Doηηa a răspuns:

Ai ales bine avocatura draga mea,la fel ca și mine.
Zic să renunți la gândul cu actoria că nu prea se merită,știu destui actori care mor de foame.
Dacă profesezi în avocatură poți ajunge foarte departe, financiar vorbind, iar la mine se aplică și sufletește, pentru că altceva nu mă văd făcând, sunt îndrăgostită de mediul juridic. laughing
Acum na, tu decizi.
Succes!

| Ioan97 a răspuns:

Incearca sa te gandesti bine ce vrei sa faci in viata si gandeste-te ca meseria pe care vrei sa o ai trebuie sa iti placa. Daca vrei sa te faci avocat e bine, e o slujba bine platita si la facultate it trebuie roman si istorie.Succes in alecerea liceului si peste 4 ani in alegerea facultati.

| bubblesintroubles a răspuns:

Hey! Intre astea doua si muzica si limbile straine sunt si eu. Nu stiu ce sa aleg, dar ma gandesc la ce stiu eu cel mai bine sa fac, daca meseria pe care o aleg o sa-mi placa cand o sa ma fac mai mare, si daca imi iese ceva din asta, pentru ca daca vrei sa devii avocat, multi spun ca trebuie sa ai pile, ca trebuie sa cunosti pe cineva mare de acolo ca sa te ajute etc. Nu stiu nici eu, discuta cu parintii despre asta. Gandeste-te la ce e bine pentru tine sa faci, la ce-ti place sa faci si la te pricepi mai bine.