| AvalohAlyn a întrebat:

Din anumite motive de sănătate nu pot munci deocamdată.Am pensie de invaliditate.Ma plictisesc tare in fiecare zi și mi-e dor de liceu(l-am absolvit in 2017).As vrea și eu să mai învăț ceva și nu știu cum,bănuiesc că liceul nu îl mai pot face din nou nu?
Deși mi-ar placea mult.
Ce alte soluții pentru a învăța și eu ceva există că la liceu că si forma de organizare?
Mă atrag chestiunile de cultura generala,științele,sănătatea,istoria,religia,mistere le,curiozitățile despre Univers,viața,sănătate, știință, lume etc
De asta am făcut și un liceu teoretic.Nu prea le am cu practica cu cu teoria.
Mi-ar placea mult sa mai învăț cate ceva in mod organizat ce as putea face in acest sens?
Ce solutii sunt?
M-am saturat să pierd timpul de pomană.vreau sa fac ceva productiv, sa mai învăț cate ceva daca tot nu pot munci. daca as putea face ceva asemănător ca și cum a fost liceul ar fi foarte fain pentru mine dar nu știu să existe așa ceva în România. Știți voi mai multe?

Răspuns Câştigător
| Merry17 a răspuns:

Poti incepe o activitate de acasa, din care ai multe de invatat, chestii de dezvoltare personala, informatii despre vanzari si poti face si niste bani daca te pasioneaza sunt o gramada de activitati

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

După liceu ce urmează in mod firesc? postliceală, fă-o (profil de ce vrei)

| minrest a răspuns:

Daca vrei sa inveti, invata pentru bac, tu nu ai terminat liceul, caci nu ai bac-ul. Dar poti sa faci asta, din doua etape; tu esti prea dezobisnuit cu activitatea; cel mai bine ar fi sa te angajezi, de exemplu, la Lidl sau alt supermarket. Poti face munca aia. Da-o incolo de pensie; si asa e mica, si nu se stie cat timp o vei lua, caci esti la limita, nu e o situatie clara. De fapt, problema ta principala e ca te-ai abandonat lenei.

| AvalohAlyn explică (pentru minrest):

Minrest,am terminat liceul că am diplomă de absolvire a 13 clase la un liceu destul de bun zic eu. Examenul de bac e altceva, mie mi-a zis o persoana că dacă nu vreau sa fac facultate nu e de folos bacalaureatul, decât că sa te simți mândru.
Daca as fi avut mai multă sănătate luam și bacalaureatul și făceam și facultate, sănătatea nu mi-a permis asta e singurul motiv.Si cel mai rău mă supără problemele cognitive și fobia sociala și deci având chestiile astea din start nu prea sunt compatibil cu niciun job, momentan.Am avut și eu visuri dar s-au cam dus și lenea mai survine și de la pastile(somnolenta) plus pur și simplu faptul că mi-am pierdut obișnuință și ritmul pe care îl aveam înainte când eram la școală, apoi la liceu. Daca as găsi leac pentru problemele cognitive de tip atenție, concentrare as lua și bacul și aș da și la o facultate fie ea și frecvența redusă.Nu mă agat de pensie dar pur și simplu mi-r greu sa muncesc și plus de asta mie mi-ar fi plăcut muncile intelectuale nu fizice..nu îmi place să car.Tot ce pot sa sper e că făcând sport (am inceput așa,timid) sa mă simt mai bine și tot încercând suplimente pe cognitie să mă ajute ceva. Daca nu,am neșansa că singurele cursuri pe care pot sa le mai urmez sunt ales de la Sola Scriptura. daca nu a fost sa fie nu a fost,sa am noroc in viață.Si să știi că am fost un elev bun mereu la școală, nu am fost obișnuit cu note mici, decat poate, la matematica(slăbiciunea mea), in rest nu.Mereu am fost apreciat de profesori însă destinul și norocul nu a fost cu mine, m-am născut prea pesimist și emotiv in viața și astea nu te ajuta deloc în societatea de azi și în vremurile noastre.

| minrest a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Ideea nu este sa devii debarasator si casier. Ideea este sa reiei activitatea, ca sa ai energie, pe care organismul o produce doar pe masura ce o consuma, in acelasi timp sa iti combati fobia sociala, si tot in acelasi timp sa reiei legatura cu realitatea, apoi sa iveti pentru bac. Suplimentele de care vorbesti si eu le iau. Lecitina si ginko-biloba. Dar. Mie imi trebuie pentru activitate intelectuala destul de intensa. Munca pur fizica nu exista. Eu ce sa fac daca tu nu ai calificare pentru o munca cu o componenta intelectuala mai accentuata, deocamdata. Daca poti sari peste etapa asta, da direct bac-ul.

| Merry17 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu sunt de acord cu faptul că vrei să te resemnezi! Sunt atâtea modalități de a face ceva și de a deveni cineva, dacă știi un pic de engleză te poti uita pe Youtube la Nick Vujicic si o sa vezi ca problemele tale nu mai par atat de mari pe cât ai tu senzatia!

| Michaeel a răspuns:

Din moment ce ai absolvit liceul mergi la facultate dacă ți-e asa dor de învățătură.