| anonim_4396 a întrebat:

Din câte stiu, majoritatea oamenilor au un stil de scris al lor, pe care il folosesc tot timpul.

Eu nu am si niciodata nu am avut asa ceva. La franceza scriu mai frumos si rotund, la engleza orice ar fi scriu urât, mereu. La româna scriu mai cursiv, la mate mai de tipar. Si asa mai departe. De multe ori daca fac o compunere, de la o pagina la alta arata altfel, ba schimb inclinatia, ba marimea, ba stilul in care fac literele. Nimeni nu mi-ar putea "recunoaste" scrisul laughing Sunt bun de trimis scrisori anonime.
(Mentionez ca scrisul meu este intelegibil mereu, chiar si cand e urât, nu e chiar oribil)

Ce credeti este un avantaj sau dezavantaj? Mai are cineva aceasta "problema", chestiune?

13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să nu crezi dacă dacă ai un scris variabil. nu poți fi identificat după scrisul tău. Sunt caracteristici imuabile pe care le păstrezi de la un stil la altul, de care nu îți dai seama, pe care un expert le poate sesiza. Mă ocup cu gragologia de 54 de ani și cunosc aceste aspecte. Azi scrisul de mână nu mai are prea mare relevanță în viața unui om, așa că nu se pune problema unor avantaje speciale care ar putea rezulta din asta.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai este frumos asa, consider asta un avantaj. Cine stie ce cariera o sa ai in viitor pe baza aceste calitati thinking
Cine stie cate vieti o sa salvezi sau ce spargeri de banci o sa dai thinking
Cine stie ce... ai prins ideea.

Da, scrisori anonime, pacat ca acum se trimite mai mult digital. Dar felicitari big grin

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

winking poate trimit si niste scrisori la un moment dat

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Stil Sherlock Holmes big grin

| Catrice a răspuns:

Si zici că ai trecut examenele naționale la limba romana fara suspiciuni de copiat...thinking

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Culmea!

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Suspeeeeeect...
Nici eu nu scriam in școală tot timpul la fel, abia spre finalul liceului mi-am mai definit cumva scrisul...și după la facultate scriam complet diferit...și acum scriu diferit fata de oricând laughing
Când scrii încet, scrii într-un fel, când te grăbești faci litere mai haotice, cand ești într-o stare buna la fel... până la bătrânețe poate te hotărăști cum o sa scriihee hee

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stai, ce? Esti elev? Credeam ca esti un batran intelept... laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tot sunt un batran intelept! Asta e magia internetului. Pot fi ceea ce sunt pe interior, fara limitarile spatiu-timp ale acestui univers efemer si superficial.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nici nu mai stiu sa scriu, ca n-am mai scris de mana din martie. Si nici eu nu am avut vreodata un scris specific. De cate ori scriu ceva imi iese un scris diferit. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde de dispoziția de moment.

Răspuns utilizator avertizat