| doreal a întrebat:

Din ce dai bacu la mate-info intensiv?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hei.

Probele principale sunt la mate, romana si materia la alegere.

Materia la alegere de la mate-info poate sa fie fizica, informatica, biologie sau chimie.

La biologie si chimie nu stiu prea bine cum sta treaba *nu ai nevoie de toata materia... o sa dai bac-ul numai dintr-o anumita parte a materiei respective dar sunt destul de grele, mai ales la mate-info intensiv unde orele de bio si chimie sunt limitate *

De obicei este bine sa alegi ori fizica ori informatica. La fizica o sa ai niste capitole mari numite module.

In ordine sunt asa : modul 1 - mecanica
modul 2 - termodinamica, 3 - optica *pe asta nu o alege nimeni *, 4- electricitate

Cand dai bac-ul la fizica primesti testele pentru fiecare dintre cele 4 module - cu subiectul 1, 2 si 3 iar sarcina ta este sa rezolvi 2 module in 3 ore.

De exemplu iti poti alege mecanica si electricitate sau termodinamica si electricitate... Poti face orice combinatie atata timp cat ai 2 module complete.

La info primesti niste subiecte pe care le poti rezolva in mai multe limbaje de programare dar toata lumea foloseste c++.

Eu o sa dau bac-ul la info pentru ca la 7 ore de info pe saptamana nici nu m-as putea astepta la alta alegere...

De asemenea o sa dai competente digitale si dintr-o limba straina la alegere *cough engleza cough*.
Notele de aici nu conteaza la admiterea la facultate dar conteaza la CV... primesti niste calificative.

Concluzia :
Atata timp cat esti la mate-info intensiv si esti cat de cat priceputa la info *cat sa iei un 6-7 la un profesor mai exigent* atunci probabil ca o sa dai bac-ul la mate, romana si info.

Dar da... daca vrei poti sa-ti alegi si fizica in loc de info. *nu merita sa alegi chimie sau bio dar se poate... *

Succes!

| doreal explică (pentru RainmakerX):

Eu credeam ca trebuie sa aleg dintre fizica, chimie si bio, dar daca e si info la alegere si nu la cele obligatorii nici nu ma stresez. Dau la info daca nu imi schimb parerea pana intr-a 12 a.
Mersi mult de sfaturi, de cate ori raspunzi la o intrebare de-a mea de atatea ori iti dau funda laughing. Ai niste raspunsuri atat de detaliate si complexe incat imi e cam imposibil sa nu.

| RainmakerX a răspuns (pentru doreal):

Merci si eu laughing
Poti sta linistita... un elev bunicel poate face lejer de un 8-9 la bac. happy

La info nu o sa ai probleme... problema este matematica si din cand in cand S3 de la romana tongue

8 răspunsuri:
| doreal explică:

Ai vrea tu :/...

| asperger3 a răspuns:

Romana,mate si la alegere dintre biologie, fizica, chimie(cred ca si informatica)

| ℛąin a răspuns:

La mate și română dai obligatoriu, iar la alegere dintre biologie, fizică, chimie și informatică.

| Tarcea_Nicoleta_1979 a răspuns:

Multa matematica. uneori si probleme mai putin facute

| CristiAcA a răspuns:

Salut!
Am terminat anul asta la profilu` mate-info, intensiv matematica, acus-s la Drumuri si Poduri (inginerie laughing, who cares?) In fine, vei da Matematica (m1), Romana si la alegere (Chimie / Fizica / Biologie / Informatica), sincer sa fiu 'Bacu`' e foarte usor... ti-o spun eu, "ala" care treceam de pe-un an pe altul la mate, nu mi-am dat interesul... dar am invatat ceva prin primavara happy singur, fara meditatii si am luat un amarat de 8.40 la mate, m1. E foarte usor daca inveti putin. Succes! happy