| MarisRadu91 a întrebat:

Dintre un buletin si un carnet de conducere de ce buletinul este mai veridic? carnetul nu are toate datele pe el? sau poate fi falsificat fata de buletin?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de veridic ci de faptul ca, in conformitate cu legea romana, act de identitate este cartea de identitate, inca de la varsta de 14 ani si care se obtine fara nici un examen si de catre toti cetatenii romani. Permisul de conducere se poate obtine mai tarziu, in baza unor examene si nu de catre toti cetatenii romani.

| Aditzu1988 a răspuns:

Datorita mentalitatii romanesti. Spre exemplu in SUA buletinul este mai neimportant decat permisul de conducere deoarece nu scrie pe el data nasterii. In schimb permisul isi ofera aceasta informatie.

| sabin89 a răspuns (pentru Aditzu1988):

In SUA parca nici nu exista buletin...

| Aditzu1988 a răspuns (pentru sabin89):

Ma refeream la romanii care merg in SUA (aici era vorba despre buletinul nostru )

| OnuOnulică a răspuns:

Buna intrebare... Buletinu este un act care ti-l maneza la varsta de 14 ani iar permisu nu este un act verdific orcarui om.

| 123lalala a răspuns:

Buletinul e cel mai important deoarece acesta nu se poate falsifica atat de usor..in schimb permisul de conducere...mai nou ori se plateste foarte mult pentru a se obtine ori este falsificat

| Alex1234123 a răspuns:

Buletinul este un act mai "OFICIAL" sa zicem.
Acolo ai mai multe porcati pe el, inclusiv daca esti nebun sau nu.