| AndreiHypnotik a întrebat:

Diriginta de la liceu mi-a zis ca daca absentez si chiar daca motivez absentele pe mod medical pot repeta anul la un nr de absente. Eu in timpul iernii racesc ft des si de asta a trebuie sa stau acasa o vreme indelugata. Stie cineva care este nr de absenre pentru a repeta anul?

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

La 50%+1 absente din totalul orelor unei materii repeti clasa. Adica daca ai mai multe absente decat prezențe.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asa este!
la fiecare 10 absente se scade un puct la purtare.
Adica, daca intr-o zi ai 5 ore la care nu ai fost si 5 ore ziua urmatoare, deja acumulezi 10 absente in 2 zile si ai 1 punct scazut la purtare.
Cand ai 50 de absente poti ramane repetent!

Deci sfatul meu este: sa nu te mai imbolnavesti atat de repede si sa te fortezi sa mergi zilnic la scolaa, ca sa nu ramai repetnet ca toti oligofrenii si prostii.

| sierra1 a răspuns:

Repeti anul dacă ai sub șase la purtare din cauza absențelor sau oricare alta.
Ce zice școala ta despre nr de absențe/punct pierdut?

| blackann a răspuns:

10 absente nemotivate = 1 punct scazut la purtare.
ca sa repeti anul trebuie sa ai nota la purtare 4. sau orice sub 5.

| Ioana06i a răspuns:

Doar la 10 absențe nemotivate ți se va scădea un punct la purtare. Dar nu-i bai...din moment ce aduci scutire, e posibil ca toate absențele să ți se motiveze.
Repeți anul doar când ai nota sub 5 la purtare. Chill!

| Alina0124 a răspuns:

Era 10 sau 15 absențe nemotivate 1 punct scăzut la purtare. Dacă ai purtarea sub 5 repeți anul.

| Cleopatra190 a răspuns:

Sincera sa fiu n am auzit niciodata de asta. Dar cum spunea si Alina, la 10-15 absente NEMOTIVATE, un punct in minus la purtare. In schimb eu stiam ca daca ai la purtare sub 6 sau 7 repeti clasa. Eu am absolvit liceul pedagogic si asa a fost la mine. Probabil depinde si de profil sau liceu. Însă daca eu aveam la materiile de specialitate sub nota 6 (psihologie, pedagogie, practică pedagogica, igiena si puericultura etc), anul ce urma te transfera la un alt profil obligatoriu, dar in acelasi liceu.