| RAY a întrebat:

Doar cine cunoaste istoria foarte bine sa raspunda va rog

De ce Hitler la tradat pe stalin si a incalcat acel pact de intelegere intre Germania si Rusia?

29 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

El credea ca arienii au nevoie de Lebensraum si ca slavii nu pot fi considerati oameni. Asta s-a vazut in Ucraina: ucrainienii i-au intampinat pe nemti drept eliberatori, iar nemtii au inceput sa-i macelareasca pe ucrainieni. La inceput ucrainienii se bucurau ca vin nemtii, dar s-au lamurit repede. Asa se pierde un razboi.

| RAY explică (pentru doctorandus):

Pe evrei in special, e adevarat

| minrest a răspuns (pentru doctorandus):

Asa a fost. Deocamdata insa discutam situatia strategica izvorata din raportul de forte.

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Da' de unde. A depopulat in special Bielorusia, unde a distrus aiurea jumatate din populatie, Ucraina si din Rusia cat a apucat, in special in nord, mai putin spre Caucaz.

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Pe evrei, romi si slavi. Iar in privinta homosexualilor persecutia nu a fost foarte sustinuta (se pare ca in SS se praticau ritualuri homosexuale).

| RAY explică (pentru minrest):

Nu inteleg ce sens avea sa ucida populatia =civili, am auzit ca au murit 20 de milioane de rusi asa o fi?

| RAY explică (pentru doctorandus):

Aceste persoane erau untermenschen pentru hitler, oare germani stiau ce face armata lui hitler prin europa?

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Nu stiau tot, de ex. pentru lagarele de concentrare era cam secret ce se intampla acolo, iar in ce priveste evreii cei mai multi germani credeau ca sunt trimisi in Palestina (deportati).

| RAY explică (pentru doctorandus):

Dupa razboi s-a deschis lagarul de la dachau si multi au putut vedea orarea care era acolo

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Multi germani voiau sa scape Germania de evrei, dar n-ar fi fost de acord sa fie omorati femei, batrani si copii. Deci Hitler nu le-a spus de la bun inceput ce are de gand sa faca, altfel nu l-ar mai fi ales. Deci le-a spus ca ii va deporta pe evrei in Palestina.

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Daca vrei sa stii parerea mea, omorurile in masa au fost o consecinta a inegalitatii extreme. Doctrina nazista teoretiza inegalitatea extrema intre oameni. Cum asiguri o inegalitate asa de mare? Conducerii ii dai privilegii mari, celor care te servesc le dai privilegii, populatiei de rand ii mai iei din ce are, iar pe cei considerati inferiori ii asupresti si ii omori. Altfel nu ar mai fi inegalitate.

| minrest a răspuns (pentru doctorandus):

A, numai pe astia? Slavi, romi sau evrei erau aproape toti locuitorii in URSS europeana.

| doctorandus a răspuns (pentru minrest):

Ca multi germani doreau razboi nu neg. Dar nu toti germanii erau dispusi sa omoare femei, batrani si copii. Deci e o diferenta intre a muri pe campul de lupta si a fi ucis miseleste in masa.

| minrest a răspuns (pentru doctorandus):

Ai mare dreptate. Nu cred ca am zis altceva, dar ai toata dreptatea. Deasemenea, ce ar face un membru Einsatzgruppen nu ar face si un soldat Waffen SS, iar la crimele acestuia nu s-ar preta si un soldat din Wermacht. Totusi, a trebuit sa constat cu tristete ca marea majoritate a soldatilor germani a participat la atrocitati in est, la un moment dat.

| minrest a răspuns:

Salut. Pe scurt deocamdata, ca vreau sa ma culc. Hitler era in razboi cu UK ajutata de USA, iar Stalin il alimenta cu materii prime. Cum distrugerea fortelor aviatice a UK a dat gres, in timp Germania ar fi fost din ce in ce mai slaba, iar Stalin mai puternic. Si atunci, la momentul oportun, Stalin ar fi atacat Germania. Asa ca singura sansa a lui Hitle era sa il atace pe Stalin la apogeul fortelor Germaniei. Multe clarificari aduce si discursul lui Hitler tinut imediat dupa atac.

| RAY explică (pentru minrest):

Care discurs?

| minrest a răspuns (pentru RAY):

A tinut si el un discurs chiar in ziua atacului, nu trebuia sa explice schimbarea de politica? Eu l-am citit in ziarul romanesc (am uitat care, Curentul cred) din ziua respectiva, tradus in romana.

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Iar acolo explica cum de stia ca nu o sa tina intelegerea la infinit, mentionanad pretentiile lui Stalin.

| RAY explică (pentru minrest):

Las ca caut eu pe Youtube sa vad ce a spus el,sunt curios, ma mir ca la tradat pentru ca in istoria poporului german nu a existat asa ceva nici in educatia, cultura, civilizatia germana, bine el era din Austria chiar si asa, ma simt uimit de asta

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Nu e vorba de tradare. Asa se face politica. Daca peste doi ani il ataca Stalin, cand era slabit de bombardamentele aliate, nu cadea de fraier?

| RAY explică (pentru minrest):

Ba da,dar unde e demnitatea, onoarea, omenia, cinstea, chesti care definesc cultura germana

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Bine, dar nazistii respingeau cea mai mare parte din cultura germana.

| Cosmin86 a răspuns (pentru RAY):

Tu stii ca vorbim de Hitler, nu? laughing)

Care a spus "tratatele le respectam doar cat timp ne favorizeaza pe noi" happy

p.s.: inca din mein kampf se vede ca visul lui era distrugerea rusiei.

Răspuns utilizator avertizat
| AntoniaOrman a răspuns:

De prost, probabil.

| dragutza43 a răspuns (pentru AntoniaOrman):

De ce jignesti?

| AntoniaOrman a răspuns (pentru dragutza43):

Drăguţă, nu te jignesc pe tine, aşa că nu te lua de mine, okay? happy

| dragutza43 a răspuns (pentru AntoniaOrman):

Nu de mine, de alti

| MasterDisk a răspuns:

E aceeași treabă ca și cu IronMan cu Captain America... avenger captain america civil war