| SorinelF86 a întrebat:

După terminarea facultății de economie, alegerea specializării la master trebuie să fie tot în domeniul economic?

5 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Teoretic da, practic legea din Romania te lasa sa faci orice masterat vrei atat timp cat ai o licenta terminata.

Poti sa mergi linistit sa faci un master de programare sau ceva fizica atomica.

| RobertMoon a răspuns:

Nu neaparat. Poti face ce master doresti. Masterele se fac in general pentru a aprofunda mai bine domeniul in care ai luat licenta.

| Yuoia a răspuns:

Pai, nu e normal? Cum sa faci un master intr-un domeniu pe care nu l-ai studiat?

| RobertMoon a răspuns (pentru Yuoia):

Atata timp cat legea permite ce ti se pare asa anormal? Poate omul s-a plictisit de domeniul respectiv. Eu am absolvit facultatea de Chimie si am facut master in Neurobiologie chiar daca acest master apartine de Facultatea de Biologie.

| Yuoia a răspuns (pentru RobertMoon):

Nu se pune problema ca nu permite legea. Dar cata meserie stie ala care face 1-2 ani tot din alt domeniu? Ma tem de astfel de "specialisti".