| andrei8072 a întrebat:

E cineva care a crescut mult in inaltime dupa varsta de 15 ani? Multi au spus ca au mai crescut foarte putin dupa aceasta varsta.

10 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Da,eram inalt, apoi pe la 16 m-au ajuns din urma.

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu zic ca sunt multi dar un var primar al meu avea cam 1, 5m la 17 ani, radeau toti de el si la 18 ani a 'explodat' (fara tratament, fara nimic) a facut 1, 90m.
Poti creste cu stimulente hormonale dar apar diverse alte probleme (stiu si un astfel de caz).

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Deci el a crescut 40 cm într-un an, nu? laughing))

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu de ce razi si ce te miri? Crezi ca am vreun interes sa te mint? nici nu as fi raspuns daca nu aveam in minte acest episod aievea intamplat in fata ochilor mei acum 40 ani.Mai mult, s-a dezvoltat armonios ca trup.
Se poate, nu am studiat cauzele. Eu spre exemplu, am avut parinti si toate rudele la 1, 70m cel mult si cand colo, la gradinita aveam mai mult cu 2 capete inaltime, radeau toti de mine!
Credeau ca sunt repetent si eu ziceam de ei, ca sa ma razbun ca ei sunt handicapati si subnutriti.
Nu exista reguli decat statistice.Dar exista sigur si exceptii.Chiar nu e de ras! Eu am fost traumatizat toata copilaria, pe tema ca eram mult mai inalt decat ceilalti! Ca 'oblio' daca ai auzit. Lumea se simte confortabil daca e uniforma.Eu nu aveam nici o vina si eram altcumva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt persoane care cresc deodata. Au o perioada a lor. Am si eu o amica care intr-o vara a crescut 15 de cm, pur si simplu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

15,dar nu 40 happy Aia e minciuna. Probabil in cativa ani, 4 ani daca creste 10 cm pe an happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt atatea ciudatenii in lume, ce te face sa crezi ca asta nu poate fi una dintre ele?

| ElenaSA a răspuns:

Cam pana la 14 ani este crestera rapida si intensa, dupa aceea se creste mai putin.

| AtomiX a răspuns:

Corpul creste si se dezvolta pana pe la 18~20 de ani, deci este foarte probabil sa mai cresti (nu exagerat de mult, evident) dupa 15 ani. big grin

| NANBia a răspuns:

Eu am facut 15 in aprilie anul acesta si aveam cam 1, 72; acum am 1, 76 laughing...