| Losnams a întrebat:

E grea mrematica si informatica la mate info?

6 răspunsuri:
| KanameKuran a răspuns:

Salut, nu de fapt nici o materie nu e grea la mate-info. M1 (nivelul de mate pe care il vei face la mate-info) poate fi invatat (suficient incat sa iei 7-8 la BAC) in 4 luni. Mare parte din probleme sunt similare si tot ceea ce trebuie sa stii este sablonul prin care se rezolva acea problema.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca este foarte grea, ca se face matematica pura, pe asta se bazeaza informatica doar.

| LPCTSTR a răspuns:

Nici nu vrei sa stii.
Nu te sili sa citesti raspunsurile in care "vointa este cheia spre tot".
DA. M1 este, asa cum cred ca ti s-a spus, cea mai grea matematica si care efectiv iti deschide portile spre majoritatea meseriilor, insa nu ti s-a spus cat de greu "le este" copiilor din ziua de azi s-o inteleaga, iar eu, care sunt la mate-info am ajuns la concluzia ca ori pricepi ori nu si pa.
Sa-ti povestesc despre teza din primul semestru din clasa a 9-a. Au fost doar 3 note de peste 5 (eu am luat 6 big grin), 40% note de 2, iar restul de 50% intre 3 si 4. Eu tot spun ca puturosii n-au invatat insa ei tot dau vina pe profesoara.
Stiu... am venit la mate-info pentru a deveni hackermani insa nu era deloc asa iar asteptarile erau cu mult sub ce credeam ca vom face.
Romana imi ocupa timpul pe degeaba si asa am ajuns la concluzia ca matematica si informatica sunt pe primul loc, la romana numai eu obtinand note de 5 si 6 happy deci nu te baza doar pe mate si info, nu numai ele iti pot ocupa timpul.
Ca tot vorbind de timp, eu nu reuseam sa ma culc mai devreme de 12, pentru ca erau multe teme, de invatat sa zic ca era ok, iar la teste era putin chill deoarece copiam de rupeam (nu degeaba luam 6 la romanawinking )

Revenind la subiect, iti dau simplul raspuns si anume "ori stii si te pricepi, ori iti pierzi timpul( + note mici si posibile corijente) incercand sa intelegi"
Insa cine stie? poate memoria vizuala te va ajuta la acest capitol.

De vrute si nevrute nu mai spun, pentru ca pe mine mama ma amentinta cu umanul iar eu cum sunt excelent la romana, am ales sa stau la real si sa ma bucur de cele 5 ore pe care le puteam savura pana la ora 6 (pentru ca sunt imposibil de mort dimineata, ma misc greu si nu puteam face totul in 30 de minute iar autobuzul facand 25, imi acordam restul din timp pana la 8 pentru invatare sau teme). In principal problema era cu mancarea (pentru ca stateam la o matusa (Eu venind dintr-o alta localitate iar scoala fiind in oras. La scoala mea nu se mai organiza clasa de mate-info, pentru ca zona rurala si copii care nu au auzit de calculatoare si etc. si deci nevoia spre "poarta tutror posibilitatilor" m-a adus la aceasta filiera din alt oras(si judet chiar)) si crede-ma cand iti spun ca majoritatea mancarurilor sale aveau aproape acelasi gust) si somnul si rar cu banii.

Acum tu alegi ce profil si ce filiera iti vei alege avand in vedere ca mie chiar mi-a placut scoala (in sensul ca nu lipseam niciodata, atat de dedicat erambatting eyelashes ).

| Losnams explică (pentru LPCTSTR):

Pai tu ce profil recomanzi? Stiinte ale naturii este mai ok? Zi sincer.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă înveți zi de zi, nu e grea.

| LLL5555 a răspuns:

Nu este chiar asa grea. Adica daca iti dai cat de cat silinta vei obtine ce iti doresti de la viata. Dar asta depinde de mintea ta. Daca nu o lucrezi atunci ti se va parea greu dar cu cat mintea este mai lucrata si mai elaborata ai sa vezi pe parcurs ca va fi mai usor decat tiai inchipuit. Sper ca te-am ajutat. ❤?