| bogdannn114 a întrebat:

E normal sa te oblige la liceu sa porti cravata?laughing

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Depinde in ce tara se aplica regula, japonia si gb au regula sa fie purtata

| darrio2007 a răspuns:

Da, daca asta se cere in acel liceu.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da! Bravo liceului!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Această problemă a normalități văd că se pune aici referitor la orice. Se invocă o așa zisă stare de normalitate care este definită de ce? De către cine? Un liceu este o instituție unde pot fi reguli de comportament și de ținută obligatorie. Ceea ce este în regulametul unui liceu, este normal pentru acel liceu. Este regulă, deci normă.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da, si fetele in fuste si pe tocuri, super liceu.

| PainTech a răspuns:

Țin minte că și la mine la liceu a fost o perioadă cu uniforma obligatorie. Până când a dat cineva școala în judecată.
Apoi au renunțat la uniforma ca sa nu piardă timpul aiurea prin tribunal.

| Anuket a răspuns (pentru PainTech):

Cum de a dat-o în judecată?
Mie mi se furase uniforma și fiindcă era scumpă n-am luat alta. Aveam un profesor obsedat pe asta și în a XII-a o perioadă am împrumutat numai pentru ora lui, până când m-am săturat și am vrut să văd dacă tocmai mie îmi va scădea media la purtare laughing

| siriusblack98 a răspuns:

Dacă ăsta este regulamentul intern, atunci cam da. Înscrierea ta la liceu a însemnat totodată și acordul pentru regulamentul intern al instituției de învățământ.

| Zuzu1991 a răspuns:

Da, ABSOLUT, daca liceul isi permite sa impuna uniforma, atunci (inca odata)
DA, ABSOLUT

dar, sunt un Loki rau big grin (google Loki), citeste cu multa, multa atentie regulamentul, scrie acolo unde FOARTE, FOARTE EXACT trebuie sa porti cravata?!? big grin
daca nu scrie, poate poti sa o porti peste frunte, peste cot sau, peste... aaaaaaaaaaaaaaaaaaa, bijuteriile de familie

| Apokales a răspuns:

Nu. Este normal sa purtati cu totii aceiasi uniforma simpla ce si-o permite toata lumea sau sa va lase liberi sa va exprimati. Daca cravata ti-a fost data pe degeaba din partea scolii si o poarta toata lumea, atunci da. Nu este nimic vulgar.

| bogdannn114 explică (pentru Apokales):

Nu e pe degeaba, am dat bani pentru ea

| Apokales a răspuns (pentru bogdannn114):

Si spun astia ca scoala e gratis. Nu mi se pare ok, dar nu prea ai ce face decat sa formezi o intelegere cu ceilalti elevi, iar apoi nu are ce sa-ti faca. Daca elevii au voce pot schimba asta.

| bogdannn114 explică (pentru Apokales):

Nu mi se pare ok, inainte sa intru la liceul asta nu stiam ca e cu cravata cu astea, si mi-am luat si haine negre, hanorace, etc, nu stiu ce sa fac, nu am voie cu haine negre doar pentru ca nu vine cravata bine cu ele, asa spune directorul

| Apokales a răspuns (pentru bogdannn114):

Conformeaza-te de moment. Vezi ce fac si ceilalti si adapteaza-te. Am avut si eu pretentii de genul asta in fostul meu liceu, dar le-au trecut repede. Veneam cu sacoul si cand am vazut ca nu ni se atrage atentia, unii veneau si cu pretexte gen: este la spalat, am lasat-o balta.

| tonyc7 a răspuns:

In ziua de azi, la liceu te poate obliga aproape orice. Chiar si sa accepti cu de-a sila lucruri care nu iti plac sau le consideri nedrepte.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru tonyc7):

Nu facem intotdeauna ce ne place, iar un lucru poate fi considerat de tine nedrept, dar de soala si lege drept.

| Silwian a răspuns:

La ce.liceu? Ce fel de cravata? Liceul are uniforma emplementata? Daca da.da este normal să porți și tu!?

| lulufunny6766 a răspuns:

Nu wtf