| DomnulPoliticos a întrebat:

E normal sa te oblige părinții sa mergi la biserica?

8 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu, dacă trăiești din munca ta.

| minrest a răspuns (pentru ania):

Deci nu va bazati pe forta argumentelor voastre, ci pe expunerea fortata a oamenilor la ideologia voastra. Frumos!

| DomnulPoliticos explică (pentru minrest):

Sunt spălați pe creier

| minrest a răspuns (pentru DomnulPoliticos):

Ce bine de noi doi, ca am reusit sa scapam.

| anonimg a răspuns:

Nu, nu este normal ca părinții să-și oblige copii să meargă unde nu le place. Dar în același timp este anormal ca un părinte să nu-și educe copilul ca el să iubească ce trebuie iubit.
Așadar, copii nu trebuie să fie lăsați de capul lor, dar nici obligați. Calea de mijloc este ca un copil să fie educat în cunoașterea personală a lui Dumnezeu. Atunci copilul singur va iubi și va găsi plăcere în a merge la biserică, pentru că acolo este Acela care Îl iubește.
Cei mai mulți părinți vor pierde viața veșnică cu toată religiozitatea lor, tocmai din motivul că ei au neglijat să pună în copiii lor dragostea de Dumnezeu.
Iar dacă părinții neciopliți n-au făcut nimic, acum copii să nu ducă pedeapsa aceasta mai departe asupra lor repetând păcatul neglijenței părinților lor și să rămână și ei indiferenți față de cunoașterea lui Dumnezeu; ci copii care sunt mari acum, să caute să cunoască pe Dumnezeu. Pentru că această cunoaștere va topi și cele mai indiferete inimi, și cele mai pietrificate. Pentru că cine va ajunge să cunoască pe Dumnezeu, va fi imposibil să nu-L iubească.

| minrest a răspuns:

Nu este corect sa faca asta. Daca o idee e adevarata, nu ai nevoie sa folosesti manipularea in sustinerea ei, in cazul de fata nu ai nevoie de expunerea periodica a persoanei la acea idee. Ce poate sa faca, o persoana obligata sau santajata emotional ca sa mearga la biserica, este sa observe ca se foloseste impotriva ei o tehnica de manipulare, expunerea fortata si periodica la o anumita ideologie; odata ce a realizat asta, este pregatita sa reziste influentei acestei ideologii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Tu ar trebui sa vrei sa mergi căci pana și Domnul Isus ne lasă să alegem și de asta spune "Dacă vrea cineva sa Ma urmeze [...]"

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Din faptul ca Isus te lasa sa alegi, deduci faptul ca esti obligat sa mergi la biserica? Interesant. Ai dedus un lucru, ''trebuie'', din contrariul lui, ''poti sa alegi''. Spune-mi si mie, ce rost mai are sa nu botezi copilul cand e mic, ca sa ii dai posibilitatea sa aleaga, daca mai tarziu il obligi, ca copil si adolescent, sa mearga la biserica? Il expui cu forta unei ideologii, nu mai are libertatea de alegere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru minrest):

Am dedus ca trebuie sa meargă obligatoriu la biserica? laughing laughing Unde? Am spus clar ca el ar trebui sa vrea sa meargă, adică el ar trebui sa vrea sa meargă dacă merge la biserica, nu de gura altuia, dar nu am spus ca e obligat sa meargă

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai zis: Tu ar trebui sa vrei sa mergi căci pana și Domnul Isus ne lasă să alegem și de asta spune: "Dacă vrea cineva sa Ma urmeze [...]"; eu inteleg din asta ca el ar trebui sa vrea sa mearga la biserica de buna voie, chiar daca nu l-ar obliga nimeni.

| minrest a răspuns (pentru minrest):

Aicea nu e vorba de a merge de gura altuia, pentru ca insista cineva. E vorba de a obliga pe cineva dependent de tine de a frecventa biserica ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru minrest):

Nu m-am exprimat atât de bine. Am spus ca el ar trebui sa vrea sa meargă la biserica dacă merge. Adică, dacă merge sa nu meargă de gura altuia sau din obligație, ci ptc el își dorește asta. De asta am și spus ca Domnul Isus ne lasă să alegem. Dacă vrei sa mergi, mergi, dar nu o face obligat. Asta am încercat sa spun

| anonim_4396 a răspuns (pentru minrest):

Oricum ar fi, cine merge la biserica trebuie sa meargă ptc asa își dorește el, nu din obligație

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate ca ai zis un pic neclar, sau poate mi s-a parut mie, fapt e ca acum am inteles, trebuie sa mearga la biserica numai daca vrea el.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e foarte clar. Ai dreptate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru minrest):

Da, asta am încercat sa spun

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Până la o anumită vârstă, da. După aceea, tu decizi daca vrei sa mergi de unul singur și nesilit de nimeni, sau nu.

| RMKG6 a răspuns:

Daca esti adolescent, nu. Ei iti pot povesti si arata ce inseamna sa fii credincios dar la urma urmei este decizia ta daca vrei sau nu sa practici tot ce cuprinde asta.